Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník 1. Futsal ligy 2021/2022
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

30.09.2021

Michail Žák: Ještě v této sezoně překvapíme soupeře i fanoušky

Michail Žák: Ještě v této sezoně překvapíme soupeře i fanoušky

Prezident klubu Michail Žák odpovídá v obsáhlém rozhovoru k aktuálním dění v kádru i k futsalu obecně. 

Během Mistrovství světa ve futsale byla v naší lize třínedělní pauza. Můžete krátce zhodnotit, jak se Svarog v rámci této pauzy připravoval a jestli je sestava týmu již kompletní?
Musím začít hned tím, že ještě před zápasem se Spartou u nás vznikly velké problémy v sestavě, protože několik hráčů bylo zraněných. Proto jsme rádi přivítali tuto pauzu, abychom vyléčili zraněné hráče a dokončili doplnění naší sestavy. Bohužel, během třítýdenní pauzy se další dva hráči zranili a u čtyř hráčů se vyskytly virózy. Museli jsme zkrátit tréninkový proces, protože k dispozici byli jen tři zdraví hráči. Tímto také děkujeme našim lékařům, že během krátké chvíle vrátili část hráčů zpět do tréninku. Proti Liberci nám i přesto chyběli tři klíčoví hráči, což se ukázalo na kvalitě naší hry. Dobré je to, že jsme zapojili do hry nového hráče Williama, který hned v prvním zápase ukázal, že je dobrým a tvrdým útočníkem, který může sám rozhodnout výsledek zápasu. 

V zápase s Libercem se ukázalo, že tým byl značně nervózní a hráči se dopouštěli řady individuálních chyb.
Za prvé, chyby se stávají během zápasu kdykoliv a komukoliv, ale souhlasím s tím, že v tomto zápase jich bylo mnoho. Mám logické vysvětlení v tom, že náš tým, resp. hráči, jsou spolu jen dva měsíce a vynikající tým se buduje nejméně dva roky. Hráči si zatím zvykají jeden na druhého, také na trenéra. Noví hráči, nový trenér, nový styl hry atd. Potřebujeme čas, aby celý mechanismus pracoval na 100 %. Věřím tomu, že jsme na správné cestě a za nějaký čas garantuji, že naše hra bude viditelně jiná, lepší. Ještě v této sezóně překvapíme soupeře i fanoušky. 
 
Vrátíme se ještě k otázce zranění hráčů a nových posil ve Svarogu. Jaká je nyní situace v týmu?
V současné době máme zraněné dva hráče, Duarteho a Pedra, což jsou dva naši klíčoví hráči. Od 04.10.2021 oba začínají trénovat v hale a myslím si, že za 7-10 dní budou 100 % připraveni k zápasům. To se tedy týkalo zraněných hráčů. K posilám bych uvedl, jak jsem již řekl, podepsali jsme kontrakt s Williamem. Hledali jsme pivota s evropským pasem a podařilo se nám najít hráče, kterého jsme potřebovali. Jedná se o kvalitního hráče, který působil v několika evropských a asijských ligách a pevně věřím, že nám pomůže. Druhou posilou je Felipinho, což je také kvalitní brazilský hráč, který několik sezón působil na Kypru a v Kuvajtu. On zastane pozici levého křídla, což bylo v našem týmu problematické místo. Jestli se nám podaří zdárně dokončit registraci, již v pátek bude v sestavě týmu. Postupně takto nalézáme cestu z krize, ze složité situace, ve které jsme se ocitli koncem srpna. Myslím tím několik zranění hráčů a nenadálý odchod jednoho z našich hráčů do jiného týmu. Musím konstatovat, že jsme se poprali s těmito problémy i díky štěstí. Velký dík patří všem hráčům, trenérovi a manažerům našeho klubu. V těžkých chvílích poznáte, jestli se můžete spolehnout na lidi kolem sebe či nikoli a musím uznat, že v našem týmu a klubu jsou jen spolehliví lidé. 

Již dva měsíce trénuje tým nový trenér André Guimaraes. Už jste si o něm udělal nějaký obrázek? Ve Svarogu se za posledních 10 let objevilo mnoho trenérů, někteří emotivní, někteří klidní. Co můžete říci o Andrém a jaký typ trenéra se Vám líbí?
Někomu se líbí trenér, který je velmi emotivní, který zapojí emotivně i hráče do hry, je stále na nohou a prožívá celý zápas. Někomu se líbí, když je trenér klidný a svým postojem a chováním uklidňuje hráče během zápasu. No já za sebe mohu říct, že mám rád, když trenér zůstane sám sebou. Jeho chování je přirozené a vychází zevnitř. Trenér musí cítit, který model chování bude pro tým konstruktivní a který model bude destruktivní. André Guimaraes je kvalitní profesionál, je to vidět a cítit ve všech jeho postojích a chování. Nechci nikoho z našich bývalých trenérů urážet, ale z mého pohledu je největší profesionál, který v našem klubu kdy působil. Má portugalskou horkou krev, ale za ty léta jsem si již zvykl na tyto povahy lidí s jižanským původem. Líbí se mi, že trenér je velmi přímý a principiální člověk. Rád s ním pracuji, má mou důvěru. 

Jak vnímáte, že v letošní sezóně ve druhé lize západ působí dva zástupci z Teplicka? Berete to jako konkurenci nebo jako rozvoj futsalu v regionu?Na rozdíl například od futsalu na Ústecku, kde působí řada futsalových týmů na různých úrovních již historicky delší dobu, na Teplicku nám toto chybělo a futsal nebyl nikdy tolik populární. Proto tuto skutečnost beru pozitivně. Neberu to jako konkurenci, spíše to pomůže rozvoji futsalu. Spousta hráčů má nyní možnost hrát futsal na vyšší úrovni. Já osobně fandím i Rapidu Ústí nad Labem, aby zůstal v první lize co nejdéle, a pokud Boca Juniors Krupka letos postoupí do první ligy, budeme mít v ústeckém kraji tři zástupce v první lize, což nemá žádný jiný kraj. Zároveň je to dobré i pro fanoušky futsalu, že se uskuteční tyto vzájemné derby, setkají se navzájem, což podpoří popularitu futsalu, možnosti sponzoringu a zapojení mládeže a dětí do futsalu

Nyní v Litvě vrcholí Mistrovství světa ve futsale. Bohužel naše reprezentace již skončila a nepostoupila dále. Můžete zhodnotit vystoupení české reprezentace a říci několik slov o turnaji?
Mohu říci, že je velmi dobře, že FIFA se podařilo toto mistrovství upořádat. Díky pandemii koronaviru se muselo mistrovství posunout o jeden rok. Zároveň je velice dobře, že naše reprezentace se probojovala na šampionát a účastnila se jej. Je to velký bonus pro náš sport. Co se týká vystoupení naší reprezentace na turnaji, zde se mohou názory různit.  Ale pokud se budete ptát mě osobně, mohu říci, že jsem od výkonu našeho týmu očekával více. Podle mě má náš tým výborného trenéra, má dobré hráče, ale herní úroveň, kterou hráči předvedli, neodpovídá skutečné realitě. Podle mého názoru hráči nebyli dostatečně fyzicky ani psychicky připraveni. Velmi slabě se projevili lídři týmu, kteří měli táhnout mužstvo dopředu. Ze čtyř zápasů dokázali zvítězit jen jednou, a to jen s Panamou, která je outsiderem světového futsalu. Není to tedy moc dobrý výsledek, ale nechci obviňovat v ničem trenéra ani hráče reprezentace. Myslím si, že udělali pro své vystoupení na mistrovství maximum. V čem je tedy příčina takového výkonu? Dle mého názoru našim hráčům chybí kvalitní hra během sezóny. Hráčům Plzně, Chrudimi a Slavie chybí kvalitní a intenzivní zápasy v rámci sezóny. Opět se vracím k mé myšlence, že 12 týmů v naší lize je velmi mnoho. Přišel čas reorganizovat naši ligu v superligu nebo extraligu, zmenšit počet týmů na 8 a hrát čtyřikrát mezi sebou. Jen tehdy budou naši reprezentanti hrát kvalitní a intenzivní zápasy dvakrát do měsíce, ne jednou za jeden až dva měsíce. Doufám, že vedení českého futsalu toto pochopí.

Co se týká celkové úrovně turnaje, toto bohužel nemohu hodnotit, neviděl jsem jednotlivé zápasy ani organizaci šampionátu osobně. Jestli mám hovořit všeobecně, velmi se mi líbila hra Íránu, Kazachstánu, Maroka a Argentiny. V současné době se klade za cíl fyzická připravenost hráčů a herní disciplína. U týmu, kde jsou tyto aspekty splněny je velká šance na úspěch. Samozřejmě taktika a individuální umění jednotlivých hráčů má velký význam, ale pokud je tým fyzicky připraven a nedělá mnoho chyb, má velkou šanci na vítězství. Všechny nejlepší světové reprezentační výběry se snaží hrát v totálním presingu celý zápas, ale bez fyzické přípravy je nereálné to vydržet. Futsal je v současné době velmi fyzicky náročný sport, přichází mnoho silných atletických hráčů. Podívejte se na Španěly, průměrná výška je 185 cm. Závěr je jen jeden, je nutno u nás profesionalizovat futsal, aby tento sport přilákal děti a mládež ne pro zábavu, ale pro profesionalitu. Aby tímto sportem mohli získat finanční odměnu a měli zajištěný kariérní postup. Chápu, že je velmi těžké to u nás provést, ale není jiné východisko.

 Díky za rozhovor!
 

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

21/10/2021

Čtvrtfinále Poháru SFČR odehraje Svarog…

Los čtvrtfinále Poháru SFČR přidělil Teplicím mistrovskou Plzeň. Utkání zatím nemá stanovené přesné…

20/10/2021

Svarog na půdě Chrudimi dvakrát vedl.…

Dohrávka a zároveň šlágr třetího kola 1. Futsal ligy nabídl atraktivní souboj mezi dvěma…

20/10/2021

V pátek Svarog přivítá ústecký Rapid!

Krajské derby je tu! Svarog v pátek přivítá na domácí palubovce Rapid Ústí nad Labem. Favorit je…

Všechny články

1. Futsal Liga Futsal za život

ZE SVĚTA SPORTU

21/10/2021

Kapitán Svarogu Claudio v Teplicích…

Tři dny před startem nejvyšší soutěže musí Svarog Teplice řešit problém, a to ne úplně příjemný. Přišel o kapitána,…

21/10/2021

Diego Fogaca opouští Spartu

Před restartem soutěže se do Sparty vrátil. Teď opět vysvléká její dres. Diego Fogaca se znovu na nějaký čas neobjeví…

21/10/2021

Ondřej Černý nebude chybět na MS

Česká republika má prvního jistého českého účastníka přeloženého MS v Litvě. Instagramový účet Futsalbalkan zveřejnil…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2021 Svarog Futsal Club