Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník 1. Futsal ligy 2021/2022
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

24.08.2021

Michail Žák: Bude to těžká sezona

Michail Žák: Bude to těžká sezona

Před začátkem sezony vám přinášíme i velký rozhovor s prezidentem klubu Michailem Žákem. 

Můžete krátce vysvětlit, proč se sestava týmu takto razantně změnila?
Po změně názvu z Balticflory na Svarog (2016) jsme začali budovat nový tým se zaměřením na české hráče a posily z ciziny. Bohužel, po pěti letech část hráčů a kostra týmu postupně skončila. Mluvím především o hráčích jako Černý, Baran, Tato nebo Jeronimo. Přišla doba vybudovat nový tým. Bylo to ale skvělé období. Hráli jsme finále ligy, finále poháru a vyhráli jsme základní část, ale titul jsme nezískali. Proto byl čas na změnu a vedení klubu se rozhodlo vybudovat zcela nový tým. Samozřejmě víme, že to bude dlouhá cesta a bude trvat třeba dva nebo tři roky, než se tým stane kvalitním a sehraným celkem.

Můžete něco říct o nových hráčích?
Celou soutěžní přestávku jsem společně s Tomášem Šeblem hledali kvalitní české hráče, což je na našem „trhu“ problém. Neexistují tady futsalové školy, akademie a kluby nemají vlastní odchovance. Nakonec se nám podařilo přece jen najít kvalitní, a hlavně volné hráče. Přivedli jsme Slavíka, Sedláčka, Abrhama, Slepčíka, Matase a Mareše. Tito kluci mají kvalitu, mají zájem trénovat každý den a osobně je obdivuji, že mají i chuť dojíždět z Prahy či Plzně. Doplnili jsme je kvalitními cizinci, které bych zatím nechtěl hodnotit. To ukáže čas a tréninkový proces. Jedná se o profesionály, kteří hráli v evropských futsalových soutěžích a mají zkušenosti a praxi.

Jak proběhla příprava k nové sezóně?
K přípravě bych uvedl, že dle mého názoru byla krátká. Nebylo moc času, kterého bychom potřebovali více. Zvlášť, když máme nové hráče. Fyzická příprava proběhla pod vedením Radka Blahoty a jeho týmu, za což mu děkuji. Byla náročná a přinesla výsledky. Následně se tým přesunul do haly, kde probíhají již klasické tréninky spojené s přátelskými zápasy. Vše jde podle plánu.

Máte nového trenéra. Vysvětlíte tuto skutečnost, když na konci soutěže bylo řečeno a potvrzeno, že trenér Eloy Alonso zůstává i nadále? 
Pravda je taková, že po skončení sezóny jsem nebyl spokojen s naší hrou, kvalitou ani výsledky. S Eloyem jsme si ale vše vyříkali a dostal šanci pokračovat i nadále. Bohužel, v červenci, 14 dní před zahájením přípravy, mi oznámil, že z rodinných a osobních důvodů musí skončit a nebude pokračovat. Musel jsem hledat okamžitě nového trenéra. Díky agentovi se mi podařilo nového trenéra najít. Zkušeného a kvalitního, který působil ve futsalové lize Kuvajtu, Kataru a vyhrál se svým týmem druhou portugalskou ligu. Již v minulosti jsme byli v kontaktu, ale nikdy to nedopadlo.

Co tedy ještě můžete říct o novém trenérovi André Guimaraesovi?
Jak jsme se kontaktovali, to jsem již uvedl. Považuji to za osudové setkání. Takového jsme hledali. Je profesionál, má kvalitu a zkušenosti. Má zájem vybudovat kvalitní tým, u hráčů má autoritu a respekt. Jeho chování a tréninkový proces je příjemný, soustředí se více na taktiku a strategii. Během dvou tří let vybuduje kvalitní tým.

Budete ještě doplňovat tým nebo je to závěrečná verze?
Jedná se o nové složení týmu, nevylučuji změny a posily v září. Hráči se stále ještě hledají, doplňují se navzájem. Předpokládám jednu nebo dvě posily, z Čech i zahraničí. Hlavně nyní, kdy od nás odešel Claudio do německé ligy, budeme muset najít pivota jeho kvalit. Trenér bude případné posily doplňovat podle svých představ. Pracujeme do budoucnosti, prosím o trpělivost. 

Jaké máte v této sezóně cíle?
Upřímně mohu říct, že to bude těžká sezóna. Jedná se o první sezónu s novým týmem. Samozřejmě bychom si přáli získat titul, to je snad cíl všech, ale jak jsem řekl, bude to těžké. Budeme se snažit každý zápas odehrát co nejlépe, abychom skončili sezónu v tabulce co nejvýše. Realita bude však těžká a jiná. Budujeme nový tým, bude to trvat 2-3 roky, než bude jasno. Máme v plánu české hráče ponechat i do dalších sezón, u cizinců uvidíme, kdo bude pokračovat. Zároveň se zaměřujeme od této sezóny i na vlastní mládež. Chceme pracovat s dětmi, mládeží, budovat futsalovou školu, i když jsou k tomu těžké podmínky. 

Jak se cítíte před pátečním zápasem se Slavií?
Bude to pro nás těžký zápas. Vlastně hned na začátku nás čekají dva kvalitní soupeři. V pátek Slavia a pak Sparta. Slavii nyní považuji za jeden z nejlepších týmu v lize. Jsou sehraní, mají kvalitní hráče, a ještě se hraje na jejich domácí půdě. Bude to opravdu těžké, ale jedeme tam vyhrát. 

Závěrem bych chtěl poprosit naše fanoušky o trpělivost s našim týmem do doby, než se sehrajeme a získáme zkušenosti. Podporu našich fanoušků moc potřebujeme a jsme za ní rádi. Proto prosím přijďte již 3.9.2021 do teplické haly na naše domácí utkání se Spartou Praha. Moc děkujeme!
 

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

21/09/2021

Další kolo je tu. Teplice v pátek hostí…

Reprezentační přestávka pomalu končí a Teplice se vrací do zápasového tempa. Ve druhém domácím…

14/09/2021

André Guimaraes: Svarog je můj tým a…

Svarog má za sebou přípravu a dvě ligová utkání. Trenér Teplic už určitě má co říct k výkonům svého…

04/09/2021

První domácí zápas vyšel Svarogu na…

Druhé kolo 1. Futsal ligy přineslo šlágr do Teplic, kde se utkal domácí Svarog s pražskou Spartou. …

Všechny články

1. Futsal Liga Futsal za život

ZE SVĚTA SPORTU

25/09/2021

Kapitán Svarogu Claudio v Teplicích…

Tři dny před startem nejvyšší soutěže musí Svarog Teplice řešit problém, a to ne úplně příjemný. Přišel o kapitána,…

25/09/2021

Diego Fogaca opouští Spartu

Před restartem soutěže se do Sparty vrátil. Teď opět vysvléká její dres. Diego Fogaca se znovu na nějaký čas neobjeví…

25/09/2021

Ondřej Černý nebude chybět na MS

Česká republika má prvního jistého českého účastníka přeloženého MS v Litvě. Instagramový účet Futsalbalkan zveřejnil…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2021 Svarog Futsal Club