Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník 1. FUTSAL ligy 2020/2021
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

06.11.2020

Trápí mě, že se naše liga neubírá směrem k profesionalismu, říká Michail Žák

Trápí mě, že se naše liga neubírá směrem k profesionalismu, říká Michail Žák

Nejvyšší futsalová soutěž je přerušená a na základě hlasování klubů se nerozběhne dříve než po Novém roce. Prezident Svarogu Michail Žák je ze současné situace rozčarovaný. "Nevidím problém v tom, že se nehraje, to jsme čekali, že se situace zhorší, že bude zákaz sportu. Ale mrzí mě, jakým směrem se naše liga ubírá, že není žádná vůle hrát, řadě týmů stačí být amatéry," říká teplický šéf upřímně. V rozsáhlém rozhovoru pak otvírá nejedno zajímavé a důležité téma. 

 

Od jara jste skládali nové mužstvo. Lépe řečeno -  kostra zůstala stejná, ale nových hráčů přišlo hodně, nový je i kouč. Jaké bylo hledání nových hráčů?

Vše se odvíjí od finančních možnosti klubu. My nemáme své odchovance, musíme usilovat o cizince, nebo o Čechy kteří hrají v české lize. Ale letos jsme neměli šanci najít kvalitní české hráče, ti lepší hrají pod smlouvou. Naopak jsme ještě ztratili Černého, našeho nejlepšího hráče. Museli jsme proto sáhnout po cizincích. Na to, jaké máme možnosti platů, tak ten kádr je kvalitní.

 

Ukázalo se to i na hřišti?

Odehráli jsme v lize jen pět zápasů, k tomu jeden pohárový. Většinou se síla týmu ukazuje  tak v půlce sezony. Hráči se musí sehrát, navíc máme nového trenéra. Musí si to sednout. Co jsem ale vysledoval, tak potenciál týmu je velký. Klíčové bude to, jak si trenér Španěl sedne s Brazilci, kteří mají jinou futsalovou školu, jinou taktiku, jiný vztah k futsalu. Španělé chtějí hrát systémově, je tam plno taktiky. A tak chce hrát i náš trenér. Ale Brazilci jsou zkrátka od přírody individualisti; hrají své, nemají moc rádi týmový futsal, chtějí se jím především bavit.

 

Daří se tyhle rozdíly překonávat?

Zatím za ty necelé tři měsíce vidím, že systém, který trenér chce hrát, má ještě spoustu problémů. Hráči se toho musí ještě hodně učit, hodně trénovat. Ale kádr dobrý, trenér výborný. Ostatní věci si musí sednout, aby fungovaly. Brazilci mají od trenéra taktické pokyny, které ale během zápasů zapomínají dodržovat. To bylo vidět hlavně v utkání v Plzni, kde jsme doplatili na individuální chyby. Tam jsme dostali góly z protiútoků. Evropští hráči by byli více zodpovědnější.

 

Nechcete jít raději jinou cestou? Mít v týmu spíše Evropany?

Byl bych rád, kdybych tu měl také Čechy, Srby, Rusy, Ukrajince. Ale nemám na ně peníze. Proto je nemůžu dostat a do Teplic přivést. Jejich finanční požadavky jsou dvakrát tak vyšší, než jsou finanční požadavky Brazilců.  Já je mám rád, jsou poctiví, profesionální, trénují podle plánu, ve volném času se neflákají.  Jsem s nimi spokojený. A z hlediska ekonomického jsou velmi dostupní.  Věřím, že nyní zvládnou, co po nich náš Eloy chce. Věřím jim. 

 

Co je hodně pozitivní, tak to je parta, kterou dal kouč Alonso dohromady. Všichni si ho chválí!

To je pravda. V mnoha případech to multikulturní složení týmu nefungovalo. Přemýšlel jsem o tom. Mentalita ruská a brazilská se ličí o 100%, proto jsem vybíral trenéra, který jim bude více rozumět. A ukazuje se, že Eloy tohle opravdu zvládá. Od prvního dne bylo vidět, že to není jen kvalitní trenér, ale i milý člověk. Poprvé v životě vidím, jak Češi bojují za Brazilce, jak se jim snaží pomoct, jak je brání. A to je zásluha trenéra. I to je dobrý náznak, že vše je na dobré cestě.

 

Vydařil se i tah s asistentem hlavního kouče Alonsa. Tomáš Künzl se zdá být velmi vhodným na tento post.

Kyňa, jak mu říkáme, je vynikající člověk. On je takový klidný, to na horkokrevné Brazilce platí. Umí je uklidnit. Jeho charakter je takový, že umí tlumit emoce. Při zápasech je to hodně důležité. Kyňa je mladý, ale má už zkušenosti z trenérské práce s dětmi. Je absolutně spolehlivý, zodpovědný. Přijde včas, domluví se s trenérem na všem, co je potřeba. Umí anglicky, je proto výborným spojencem mezi hráči, mezi realizačním týmem. Dlouho odolával našim nabídkám, ještě chtěl hrát. Trvalo několik týdnů, než jsme se domluvili. Teď vidíme, že to bylo správné rozhodnutí. Věřím, že za pár let z něj může být hlavní trenér.

 

Jak je pro vás osobně těžké trenérům neradit? Jste zkušený, viděl jste hodně zápasů, a především jste majitel klubu. Často to je tak, že majitel do toho trenérům hodně mluví.

Od začátku jsem si říkal, že nejsem trenér, tak touhle cestou nepůjdu. Třeba Beni se snažil trénovat, ale já si nemyslím, že tohle je správné. Každý člověk má dělat to, co umí. Já proto zajišťuji chod klubu, hledám peníze, organizuji. Trenérský proces ale kontroluji jen tehdy, když něco výrazně nefunguje. Stejně tak to je i s hráči. Pokud jsou problémy, tak si sedneme a řešíme je. Od začátku jsme se domluvili na tom, že budeme rozhodovat o důležitých věcech společně. Mám poslední slovo, když je to na vážkách. Ale diktatura u nás není. Nejsem diktátor. Spíš poradím, hledám řešení. A řešení se nejlépe hledá společně. Musí to ale být tým lidí, který si navzájem důvěřuje.

 

Teď se ale nehraje a jak to vypadá, tak se ani dlouho hrát nebude...

Já nevidím problém v tom, že se nehraje. K tomu to spělo, všichni jsme to čekali, byli jsme na to připraveni. Máme tréninkové plány, brzy snad začneme trénovat v hale.

 

Jaká je teď situace v týmu? Pica Pao se prý rozhodl odejít do Itálie.

Nemůžeme s tím nic dělat. Bereme to profesionálně. Nemůžeme hráčům bránit hrát, jsou profíci. Šel do Itálie, chápu ho. Černý scénář je, že se začne až v lednu. Možná někteří z našich hráčů odletí domů. Byli by tu bez rodin. Ale když nám nepovolí trénovat, tak pusím domů hráče, kteří budou mít zájem. Zatím letěl domů Keko, pak přiletí.

 

Vyjádřil jste se, že váš mrzí, že se soutěž nerozjela. Řekl jste, že s tím máte morální problém. Jak jste to myslel?

Vidím atmosféru v naší lize, mezi kluby. Když se vyskytne problém, tak se rozhodne, že se hrát nebude. Už na jaře jsem byl hodně naštvaný, když se rozhodlo o titulu bez toho, že by byla snaha soutěž dohrát. Přitom hrát pak v červnu šlo. To byla pro mě katastrofa. A teď to pokračuje dál, zase není vůle hrát.

 

Jak dopadlo hlasování?

Hrát teď chtěly jen týmy Plzně a Chrudimi. A samozřejmě také my. Ostatní kluby byly proti pokračování. Štve mě, že nikdo nechce najít cestu, jak by se dalo hrát. To naznačuje, že futsalová liga v České republice nechce a nemá zájem jít směrem k profi sportu. S tím se nemůžu smířit.

 

Problém bude v tom, že liga není profesionální, je v ní jen pár profi klubů.

Já deset let říkám, že jestli chceme zkvalitnit náš sport, tak musíme postupně udělat kroky k tomu, aby soutěž byla profesionální. Ale jsem z bývalého Sovětského svazu, takže mě tu nikdo neposlouchá.

 

Jak tedy zkvalitnit soutěž?
Prvním krokem je udělat superligu, nebo extraligu. I když to bude těžké, i když ztratíme třeba půl mančaftů, ale tak to prostě je. Ty horší týmy tedy ať hrají druhou ligu, která bude amatérská, nebo poloprofesionální. Ale měli bychom zkusit založit ligu, ve které budou působit jen ekonomicky silné týmy. V současné době je liga rozdělená na čtyři pět silnějších týmů, které chtějí titul, hrát nahoře, ale zbytek pomalu ani nemá zájem o play off. To je špatně! V lize je pak 80% zápasů jasných.

 

Co by superliga přinesla?

Když bude kvalitní extraliga, tak budou sponzoři. Bez peněz se hrát nedá. Kdo by ale sponzoroval klub, který nemá doktora ani druhého brankáře. Já nechci tyto týmy urážet, ale hrají jen pro zábavu, trénují dvakrát týdně. Znají svůj strop. Pak jsou ale v lize obrovské rozdíly, nepůsobí to na případné partnery dobře.

 

Nehledě na sportovní kvalitu těch týmů...

Nehrají futsal, ale kopanou. Nebo zápas. Tam není nic o futsalu. Ale znovu opakuji, že nechci nikoho urážet. Chápu, že to některé týmy hrají pro zábavu, že si přijdou zakopat.

 

Jak z toho ven?

Musíme si říct, jakým směrem se chceme vydat. Jestli to chceme směřovat k profesionalismu, k poloprofesionalismu, nebo jestli chceme amatérskou soutěž. Ale jen kvalitní soutěž přinese zájem médií, sponzorů a diváků. Nechci dělat selekci, ale všude to tak je. Lepší liga musí být vzorem pro ostatní týmy, které mají méně peněz. Aby se snažily najít si sponzory a dostat se mezi elitu. Vidím to tak v jiných zemích. Třeba v Rusku má superliga 9 týmů. Ve druhé lize je pak 40 týmů. Rozdíly jsou obrovské.

 

Dlouhodobým problémem futsalu je to, že není olympijským sportem. I proto není tolik na očích.

To je pravda, ale není to ten hlavní problém. Dalším krokem by mělo být rozdělení futsalu a fotbalu. Tady je to tak, že fotbalisti mají futsal jako doplňkový sport. Ale pokud budou brát ligové kluby fotbalisty, tak se přeci nikdy nebudou zlepšovat. Když odejde jeden, vezmou z nižší fotbalové soutěže druhého. V Česku je spoustu vynikajících fotbalistů, je to fotbalová země. Ale futsal a fotbal jsou dva rozdílné sporty! Futsal, aby se rozvíjel a posouval, musí mít specialisty. Ale tady je úroveň taková, že přijde fotbalista David Černý a hned ve své první futsalové ligové sezoně je povolaný do futsalové reprezentace. To přeci není normální. Fotbalová škola je tu velice dobrá, ale ta futsalová žádná.

 

Futsalisti se rekrutují z fotbalistů, není tu žádná futsalová mládež.

Přesně, není možné se specializovat na výchovu futsalistů, na mládež. Všichni zároveň hrají fotbal. Já už řadu let toužím udělat futsalovou školu pro děti, mám spoustu plánů s ní. Ale kteří rodiče by mi dali děti na futsal, když ten sport není profesionální, když v něm není vidina kvalitní ligy? Raději dají děti na jiné sporty, ve kterých vidí profesionální vzory. Futsal je tady zkrátka jen odvětvím fotbalu. V zahraničí se každý klub snaží vychovávat své hráče, ale tedy se to nedělá. Tady se berou fotbalisti z nižších lig. Tak to nikdy není, všude je futsal samostatný sport.

 

Jaká je cesta?

Zakázat hrát fotbal futsalistům. Udělali to tak v Bělorusku i Polsku. Hráčům futsalu se ale musí nabídnout adekvátní finanční ohodnocení. V Polsku hraje soutěž 16 týmů. Někdo by řekl, že tam bude obrovský rozdíl v kvalitě, ale není tomu tak. I desátý tým má v kádru Brazilce, má portugalského, španělského trenéra. Zkrátka pokud chceme, aby šel futsal nahoru, tak musíme udělat nějaké kroky. Udělat extraligu a zakázat futsalistům hrát fotbal. Máme v lize pět šest týmů, které by to zvládly. Pokud se objeví extraliga, tak se objeví sponzor. Teď bohužel nikdo takový není.

 

Jak jste na tom se sponzory vy?

Máme společnost Červa. Ale mrzí mě, že nám nepomáhá město. Trošku jsme naštvaný, že nás nikdo nevidí, neslyší, nevšímá si nás. Dvanáct let tu děláme sport, děláme dobrou reklamu Teplicím, ale moc si nás nevšímá. Jsme nejpopulárnější halový sport v Teplicích, hrajeme ligu jako jediní. Ale nemáme od města žádnou slevu na halu, žádnou výjimku. Měli jsme jen množstevní slevu, jakou můžou mít všichni.

 

Jak probíhala jednání s městem?

Byl jsem několikrát za Kuberou, několikrát pak za Hynkem Hanzou. Bohužel politika města k profesionálnímu sportu je špatná. Profesionální kluby nepodporuje.

 

Jak je to jinde?

Ve Španělsku jsou kluby, které vlastní privátní společnosti, ale jednoznačně vím, že z půlky rozpočtu pomáhá město. Ne, že by město bylo vlastník, ale z půlky pomáhá.  Bělorusko, Rusko 95% procent státních klubů. Je to odlišné než tady, bohužel. Nechceme miliony. Ale třeba i 100 tisíc by pomohlo.

 

Ten dlouhodobý nezájem vás musí hodně ubíjet.

Strašně moc. Uvažuju o tom, že bych hrál jinde. Třeba v Dippoldisvalde. Tam je člověk, který má vztah k sportu. Mohli bychom hrát německou ligu. Vzhledem k tomu, že se plánuje německá bundesliga, tak i bundesligu. Jeslti to takhle bude pokračovat v české lize, tak bych klub přesunul do Dippoldiswalde. Je to kousek od Teplic, hala je tam pěkná. Možná tam budou mít větší zájem.

 

V minulosti jste mluvil o Krupce.

Tam by to možná šlo, vedení města je jiné, než je tady. S panem Matoušem a panem Roučkem jsem stokrát mluvil, byla to korektní jednání a optimistická. Vyšli by nám vstříc, podpořili by nás. Ale v Krupce není hala, ve které by se dala hrát liga. Je tam malé hlediště, hřiště je moc blízko zdi. Nejde s tím nic dělat. Teplická hala je ideální, jen ta plocha není ideální. Ale bohužel, zájem města je minimální.

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

16/01/2021

Svarog utrpěl vysokou porážku. Radovala…

V souboji 15. kola 1.FUTSAL ligy mezi teplickým Svarogem a plzeňským Interobalem se očekával tuhý…

15/01/2021

Jakub Marek má za sebou prvoligovou…

Brankář Jakub Marek si ve druhém poločase duelu v Lovosicích proti Rapidu Ústí nad Labem odbyl svou…

15/01/2021

Narozeniny: Claudio

Dnes slaví 29. narozeniny kapitán Svarogu Claudio!  Jménem celého klubu mu tímto přejeme mnoho…

Všechny články

Futsal za život 1. Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

17/01/2021

Sobota: LIVE STREAM z chrudimského…

Chrudim jde do boje o postup mezi posledních šestnáct týmů UEFA Futsal Champions League – v sobotu přivítá v FC…

17/01/2021

Jsem rád, že je Gabčo u nás, říká Beni…

Jednou z nejzajímavějších informací posledních dnů je informace o tom, že útočník Olympiku Mělník Josef Gabčo…

17/01/2021

Brazilský futsalista William končí ve…

Pro fanoušky Sparty přichází na začátku roku 2021 další rána. Je pravda, že Sparta dnes informovala, že její dres…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2021 Svarog Futsal Club