Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník 1. FUTSAL ligy 2020/2021
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

30.10.2020

Brankář Jakub Marek chtěl být kosmonaut. Teď obléká dres Svarogu a těší se na první ligový start

Brankář Jakub Marek chtěl být kosmonaut. Teď obléká dres Svarogu a těší se na první ligový start

V létě teplický futsalový klub získal nového brankáře. Ústecký Jakub Marek sice nemá ligové zkušenosti, ale během několika měsíců na Stínadlech prokázal, že se trenéři nemusí bát ho do branky v případě potřeby postavit. Sympatický gólman na sobě pilně pracuje a společně s Lukášem Soukupem vedle vynikajícího Michala Hůly roste ve velmi kvalitního stráže teplické branky. S Jakubem jsme si nepovídali jen o futsale. Dozvíte se například, jaké je jeho vysněné povolání, nebo proč musel v 18 letech skončit s házenou. 

Čekal jste ve 28 letech, že ještě přijde nabídka z nejvyšší soutěže? Na gólmana to není žádný věk, ale brankářů je hodně, míst v lize příliš není...
Popravdě - nečekal. Už jsem si hrál pro radost v okrese a soustředil se primárně na práci a svůj život. Brankářů je hodně, ale na první ligu v našem okolí jich moc není. Tím nechci říct, že já jsem extra. (smích)

Sledoval jste v minulosti Svarog, předtím ještě Balticfloru? 
Sledoval jsem jak Balfu, tak Svarog. Začínal jsem hrát futsal, když do Teplic přišel Marcelo. Je pravda, že jsem si přál hrát tenkrát za Balfu, takže se mi to vlastně splnilo. Věděl jsem, že tu vždy byli parádní hráči.

Sen se vám tedy splnil. Jaké to je hrát za Teplice? 
Za těch pár měsíců si nemůžu absolutně na nic stěžovat. Parta je tu skvělá, zázemí prvotřídní a přístup vedení je taky dobrý. Je vidět, že letos jsou tu nejvyšší cíle - chceme prostě titul!

Partu mnozí přičítají práci hlavního kouče. Utvořila  se tedy jeho zásluhou? 
To je pravda. Myslím si, že Eloy je tím hlavním faktorem vnitřní pohody. Jeho tréninky mají smysl. Je vidět, že ví, co dělá. On i jako osoba je dobrý člověk, má pro nás pochopení, je s nim legrace. Se svým asistentem Tomášem Künzlem tvoří skvělou trenérskou dvojku.

Jaké jsou jejich tréninky? Dají se srovnávat s těmi, které jste zažil v předchozích klubech? 
Tréninky mohu srovnat jedině s těmi, které byly Litoměřicích. Ale mám radši ty v Teplicích. Možná je to partou, možná tím, že teď mám jinou roli v týmu. V Gardenline jsem byl poprvé na tréninku s profíkama, hodně mě to naučilo. V Teplicích si tréninky vyloženě užívám a cítím, že i teď se posouvám dál a dál.

Znal jste některé hráče, než jste do Teplic v létě přišel? 
Abych pravdu řekl, tak osobně jsem neznal nikoho. Jediný, proti komu jsem hrál, byl Míša Hůla. Zrovna nedávno jsme vzpomínali na zápas Baník Chomutov - Combix, který skončil, tuším, 13:12. (smích)

Jste z Ústí, kde studuje váš spoluhráč Rosťa Šebek. Je to největší kamarád? Jezdíte z Ústí na tréninky spolu? 
S Rosťou jsme měli jezdit spolu, když tam bude studovat, jenže jemu se škola ani neotevřela, takže zatím jezdím sám. Hodně času trávím se Šébou a Hůlisem nebo s Jirkou Baranem, ale jinak si rozumím s každým v týmu.

Do Svarogu jste šel s tím, že se o roli dvojky budete sportovně prát s Lukášem Soukupem. Jaké máte nyní ambice? 
Moje ambice zůstávají stejné - já si chci užit každý zápas v dresu Svarogu. Pokud dostanu nějakou minutu, budu naprosto spokojený. Pokud ne, budu to respektovat a makat stejně dál celou sezónu. Nikdo z nás neví co se může stát, tak chci být připraven na vše.

Boj o dvojku jste podle všeho vyhrál, tak teď budete usilovat o post jedničky? Michal Hůla je hodně silný konkurent, vždyť je i v reprezentaci...
 Přes Michala by měl problém se dostat téměř každý, aby byl jedničkou. Je to vynikající gólman a tou jedničkou je právem.

Říká se, že konkurence, ta kvalitní, hráče posouvá. 
Ano, konkurence ještě nikomu neublížila. Já osobně radši budu vedle sebe mít kvalitního parťáka. Je to pro mě zdroj motivace a vím, že s Míšou se vždycky dokážeme vyhecovat a podpořit. Naše trio je v pohodě. Každý ví, co se od něj v týmu čeká a jakou má roli.

Ligu jste zatím nechytal, jen poločas poháru proti Lípě...
Liga je něco, po čem toužím hrozně dlouho, ale zatím se mi nepodařilo  si aspoň minutku odchytat. Tak nějak doufám, že až se liga zase rozjede, že bych mohl dostat šanci, aby si i Michal odpočinul, když bude program nahuštěný. Cítím, že jsem připraven. Díky pohárovému zápasu s Lípou jsem si dokázal, že to tak je. Uvidíme, co se bude dít, až tahle nucená pauza skončí.

Pojďme vzpomenout na vaše předchozí angažmá. V Ústí jsi hrál za Combix 2. ligu. Jaký jste měli tehdy tým? 
V Combixu jsem poprvé zažil ten “lepší” futsal ve 2. lize. V první sezoně jsme měli dost dobrý tým, skončili jsme, tuším, na 5. místě. Pak se kádr dost obměnil,  byl hodně individuální. Tréninky  nebyly skoro žádný, taktika a signály taky žádný. Ta kvalita klesla, proto se pak spadlo do divize. Teď se Combix spojili s týmem v okresu a hraje1. třídu v ústeckém okresu.

Jaký jste s Combixem zažil největší úspěch?
Můj největší úspěch byl zlatý hattrick v okresním poháru. Vyhráli jsme ho třikrát ve třech letech. Jinak pro nás byl úspěch zápas proti prvoligovému týmu, hráli jsme s Benagem.

Byl jste i v Litoměřicích. Tam bylo I pár cizinců. Jaké to bylo období?
V Litoměřicích bylo pár Brazilců, s nimi hráli nejlepší hráči v republice - Záruba, Kubíček, Kovács a další. Těch pár měsíců bylo obdobím, kdy jsem se naučil asi nejvíc ve futsale, hlavně pak od trenéra Marka Kopeckého. Když tým skončil, znamenalo to pro mě být dlouhou dobu bez futsalu. Nemohl jsem přestoupit a tak jsem pouze trénoval s Rapidem Ústí nad Labem, abych se držel v kondici a měl kontakt s míčem. Naštěstí v Rapidu je taky skvělá parta, hodně mi pomohli.

Kdyby se pak neozvaly Teplice, kde by jste chytal?
Teď bych byl určitě v týmu FT Forza Ústí nad Labem, který hraje okresní soutěže v Ústí. Mám tam dost kamarádů. V červnu jim chyběl brankář, tak jsme se dohodli. Stále jsme v kontaktu a když můžu, jdu se na ně podívat.

Skoro každý český futsalista hraje fotbal. Jak to máte vy s kopanou?
Fotbal jsem dal na druhou kolej. Hrál jsem dlouho okresní přebor za tým TJ Sebuzín, kde jsem bydlel a kde mám rodinu. Pak jsem přestoupil do Lovosic, kde hrají krajský přebor. Já se chci ale naplno věnovat futsalu, proto teď chodím na fotbal pouze jako divák.

Prý jste chytal házenou? 
Ano, hrál jsem házenou v Lovosicích, kde jsme měli 1. dorosteneckou ligu. Bohužel mi doktoři v 18 letech řekli, že mě nepustí skrz zdravotní prohlídku, musel jsem skončil.

Co vám našli?
Měl jsem problém se srdcem. Naštěstí jsem změnil dost návyků a zhubl 30 kilo. Momentálně se cítím skvěle, chodím na pravidelné kontroly a vše je v pohodě.

Jak vás chytání v házené připravilo na futsal, co vám dalo?
Pomohlo mi hodně. Brána je stejná, já jsem nejjistější na čáře. Tím, jak nejsem ani prcek, tak zaberu dost místa. (smích) Na druhou stranu jsem nohama nehrál, takže to byl několikrát problém, ale to už jsem taky dost zlepšil.

Co rád děláte, když nesportujete?
Rád fotím v přírodě, jezdím na výlety se psem a taky rád vařím. Mám velkou zálibu v cizích jazycích a poznávání ostatních kultur.

A jaké máte zaměstnání? 
Teď dělám online marketing. Věnuji se sociálním sítím, webovým stránkám a online reklamám.

Je to vaše vysněné povolání? 
Já chtěl být kosmonaut. (smích) To nevyšlo, ale ani to jsem stále nezavrhnul.

Vzhlédl jste se v Gagarinovi, Remkovi či v Armstrongovi? 
Tyhle pány jsem tehdy vůbec neznal, spíš mě lákala ta raketa. (smích) Zůstalo mi to do teď, miluji lítaní, výšky a ten adrenalin.

Máš nějaké sportovní vzory? 
Mým sportovním vzorem byl Kobe Bryant, proto mě zpráva o jeho smrti letos dost srazila. Jinak obdivuju ve fotbale Messiho a v tenise Djokoviče. Fandím Barceloně, je to moje nejoblíbenější město. Dokonce se mi podařilo tam i chvilku bydlet.

A máte nějaké vzory mimo sport? Politik, zpěvák, herec, hééérečka?
Mám. Je to herec Will Smith a v hudebním prostředí Dave Grohl z kapely Foo Fighters. Aby to nebylo jen o chlapech, tak vždycky jsem byl paf z Jennifer Aniston. (smích)

Teď jste bez zápasů, bez tréninků. Jak se udržujete? 
Od přerušení soutěže jsem bohužel promarodil 12 dní, ale hned jak to šlo, tak jsem byl běhat. Navíc u rodičů máme menší posilku, tak tam trávím čas. Snad se to co nejdříve vrátí zpět.

Co vám bylo? Nepostihl vás také covid-19?
Zřejmě jsem si tím onemocněním prošel. Jenže já to měl za obyčejnou svalovou horečku po cvičení. Zůstal jsem pár dní doma a odpočíval. Pak jsem ztratil chuť a čich, tak jsem si řekl, že to asi není svalovka. Doktorka mi řekla, že jsem si prošel covidem, ať zůstanu inkubační dobu doma. Naštěstí jsem se s nikým nepotkával a opravdu zůstal doma.

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

16/01/2021

Svarog utrpěl vysokou porážku. Radovala…

V souboji 15. kola 1.FUTSAL ligy mezi teplickým Svarogem a plzeňským Interobalem se očekával tuhý…

15/01/2021

Jakub Marek má za sebou prvoligovou…

Brankář Jakub Marek si ve druhém poločase duelu v Lovosicích proti Rapidu Ústí nad Labem odbyl svou…

15/01/2021

Narozeniny: Claudio

Dnes slaví 29. narozeniny kapitán Svarogu Claudio!  Jménem celého klubu mu tímto přejeme mnoho…

Všechny články

Futsal za život 1. Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

17/01/2021

Sobota: LIVE STREAM z chrudimského…

Chrudim jde do boje o postup mezi posledních šestnáct týmů UEFA Futsal Champions League – v sobotu přivítá v FC…

17/01/2021

Jsem rád, že je Gabčo u nás, říká Beni…

Jednou z nejzajímavějších informací posledních dnů je informace o tom, že útočník Olympiku Mělník Josef Gabčo…

17/01/2021

Brazilský futsalista William končí ve…

Pro fanoušky Sparty přichází na začátku roku 2021 další rána. Je pravda, že Sparta dnes informovala, že její dres…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2021 Svarog Futsal Club