Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník 1. FUTSAL ligy 2020/2021
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

14.10.2020

Sigilin: Věřím, že jednou ten titul získáme!

Sigilin: Věřím, že jednou ten titul získáme!

Alexandr Sigilin pochází z Ukrajiny, od 18 let ale žije v Čechách. Miluje futsal, v teplickém klubu Svarog dlouhá léta působí jako mentor a trenér brankářů. V minulosti musel čelit zákeřné chorobě. Popral se s ní a nyní se může věnovat tomu, co má rád. Především pak své rodině.

Jak jste se vlastně dostal do futsalu?
Nejdřív jsem trénoval gólmany v Hrobu. Viděl jsem inzerát v novinách, že Balticflora shání asistenta trenéra. To byl rok 2009, zrovna začínala hrát nejvyšší soutěž. Byl tu jako trenér Igor Šulga, Rus. Popovídali jsme si a on řekl, že mi dá šanci. Bylo pro něj dobré, že mluvím rusky. Michal Žák, prezident klubu, to odsouhlasil.

Takže vám pomohl váš původ.
To je pravda. Vytvořili jsme v Balticfloře takovou rusky mluvicí ekipu. Míša je Bělorus, Igor z Moskvy, já z Ukrajiny. Sice jsme byli každý z jiné země, ale rozuměli jsme si. Je to jako Češi a Slováci. Také dříve byli jeden národ, drží pospolu dál, i když mezi politiky byly nějaké problémy.

S Balticflorou jste toho za 11 let zažil opravdu hodně.
S Balticflorou čtyři stříbrné, vítězství v poháru. Ale nikdy jsme nevyhráli titul. Před pěti lety Balfa skončila, místo ní pak vznikl současný Svarog. Ale vedení je pořád stejné.

Po titulu pořád toužíte, že?
Proto to Michal Žák dělá a my všichni. Zajímá nás ten titul, chceme to zažít.

Mužstvo se ale často mění. Není to problém?
Ta kostra mužstva zůstává tak nějak stejná. Třeba teď tu máme z minulého ročníku brankáře Hůlu, Cesara, jsou tu Tato, Baran, Claudio a další dva tři čeští hráči. Zbytek se doplnil, hlavně pak Brazilci. Jádro je ale stejné. A realizační tým.

Má ten současný kádr na titul?
Podle mě jsme hodně silní. Ještě se to musí vypilovat, ale budeme mít na finále. Lehké to nebude. Věřím, že jednou ten titul získáme.

Vy jste specialista na brankáře. Jak teď ti současní vypadají?
Každý z nich se má co učit, zdokonalovat. Ale jsou dobří. Míša Hůla je jednička, je i v reprezentaci. Kuba Marek je v pohodě, také může chytat. Lukáš Soukup je mladý, také bude dobrý. Jsme spokojení s obsazením tohoto postu.

Hodně brankářů jste v Teplicích zažil. Na které rád vzpomínáte?
Asi na Arthura Forsetta. To byl kluk, který byl Italo-Brazilec, jako člověk byl úžasný, v bráně to byl blázen. V play off byl skvělý. Vůbec celá Balticflora byla tenkrát výborná. Znovu musím zopakovat, že je opravdu škoda, že jsme nezískali titul. Ten tým fungoval jako jeden mechanismus.

Zažil jste také hodně trenérů. Asi je zbytečné se ptát, jestli tím pro vás nejdůležitějším byl Igor Šulga.
Všichni trenéři z Ruska byli kvalitní. Igor Šulga pořád trénuje děti, jsme spolu v kontaktu. Nikolaj Ivanov, malý a trošku vzteklý trenér, který v Balticfloře působil po Igorovi, byl taky fajn. Teď trénuje Tjumeň. A do třetice Rus – Andrei Komarov, také dobrý kouč.

A co Bělorus Viktor Tarčilo, který tu byl minulou sezonu?
Nebyl špatný, ale tady mu to nesedlo. On nikdy nepracoval s Brazilci, bylo to pak znát.

Teď Svarog vede Španěl Alonso. Všichni si ho chválí. I vy?
Ten je úžasný, se všemi si sedl. Je lidský, upřímný. A je to bývalý gólman. (úsměv) Není obvyklé, aby byl bývalý brankář hlavní trenér, ale on už má obrovské zkušenosti. Je vidět, že to s týmem umí, díky němu mi přijde hodně soudržný. Kluci jdou za ním. Když se nedaří, tak zaberou.

Pocházíte z Ukrajiny. Kdy jste do Čech přišel?
To mi bylo 18. Sbalili jsme si s tátou věci a jeli sem. On tu za minulého režimu pracoval, takže tu mě nějaké kontakty. Ubytovali nás kamarádi Češi. Pomalu jsme is pak prodlužovali pobyt, začali tu pracovat. Táta chtěl, abychom se měli lépe Na Ukrajině nebyla devadesátá léta moc dobrá.

Bylo pro vás náročné si zvyknout?
Musel jsem makat, a to i noční. Někdy jsem jel nonstop. To abychom měli potřebné věci pro domácnost. Museli jsme si vše zařídit. Ale adaptoval jsem se rychle. Mladý člověk to zvládá dobře.

Cítíte se být Čech?
Samozřejmě! Jsem víc Čech, než Ukrajinec. Mám českou ženu, dvě holky.

Jako mladý jste byl gólman?
Do 18 let jsem byl v Šachťoru Doněck. Pak jsem věděl, že profík nikdy nebudu. Tou dobou jsme šli do Čech, akorát jsem dokončil školu. Oni všichni v Šachťoru v těch 18 končili. To je život.

A tady v Česku jste pak pokračoval v fotbalové kariéře?
Zkoušel jsem to, ale vzhledem k tomu pracovnímu nasazení jsem byl bez šance. Když bylo trošku volna od práce, tak jsem si raději odpočinul.

A hodně vám dala zabrat i zdravotní příhoda, která vás potkala, že?
Měl jsem nádor v hlavě. To už jsme byli tady. Mám za sebou pár operací. Musel jsem se s tím poprat. Jsem celkem pozitivní člověk, tak i díky tomu jsme to zvládl. Znám spoustu případů, kdy jsou lidi nemocní, ale neumí se s tím poprat, protože mají negativní myšlení. Většinou to pak špatně dopadá.

I tak to muselo být hodně náročné.
Měl jsem pět operací. Byl to běh na dlouhou trať. Potom jsem se dával rok dohromady. Bylo to opravdu těžké, fyzicky náročné. Teď už je to naštěstí dobré, musím zaklepat.

Sportujete?
Zase až ta moc nemůžu. Jezdím na kole, mám rád tůry. Občas si jdu zaběhat. Ale nijak často. Hlavně žiji rodinou, hodně mě zaměstnává i moje práce. S tátou obchodujeme s materiály. Ale víte, jak to teď je s obchodováním během koronaviru…

A tohle vše si zpestřujete futsalem.
Já fotbal a futsal miluju, je to úžasný sport. Jen mě štve, že není olympijský. To by mu hodně pomohlo. Snad se jednou dočkám A také toho titulu se Svarogem.
 

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

16/01/2021

Svarog utrpěl vysokou porážku. Radovala…

V souboji 15. kola 1.FUTSAL ligy mezi teplickým Svarogem a plzeňským Interobalem se očekával tuhý…

15/01/2021

Jakub Marek má za sebou prvoligovou…

Brankář Jakub Marek si ve druhém poločase duelu v Lovosicích proti Rapidu Ústí nad Labem odbyl svou…

15/01/2021

Narozeniny: Claudio

Dnes slaví 29. narozeniny kapitán Svarogu Claudio!  Jménem celého klubu mu tímto přejeme mnoho…

Všechny články

Futsal za život 1. Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

18/01/2021

Sobota: LIVE STREAM z chrudimského…

Chrudim jde do boje o postup mezi posledních šestnáct týmů UEFA Futsal Champions League – v sobotu přivítá v FC…

18/01/2021

Jsem rád, že je Gabčo u nás, říká Beni…

Jednou z nejzajímavějších informací posledních dnů je informace o tom, že útočník Olympiku Mělník Josef Gabčo…

18/01/2021

Brazilský futsalista William končí ve…

Pro fanoušky Sparty přichází na začátku roku 2021 další rána. Je pravda, že Sparta dnes informovala, že její dres…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2021 Svarog Futsal Club