Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník VARTA futsal ligy 2019/2020
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

11.10.2019

Vyjádření k situaci po zápase s Plzní

Vyjádření k situaci po zápase s Plzní

„Fanoušci Teplic poničili autobus Plzně! Útočilo se i z mostu!“ řval titulek webového severu iSport.cz, v podobném duchu se nesly i články v Teplickém deníku a na webu eFutsal.cz, které čerpaly právě z informací, které uveřejnil na základě výpovědi hráče Interobalu Plzeň Tomáše Vnuka a dalších činovníků západočeského oddílu po pátečním (4. 10.) zápase na severu Čech novinář iSportu novinář, skrývající se pod zkratkou „apr“. Jak vše bylo ve skutečnosti? Útočili opravdu tepličtí fandové na plzeňský autobus? Rozbili mu hozením kamene z mostu na výjezdu z Teplic sklo, jak tvrdí představitelé Interobalu v zmiňovaných článcích? Vedení Svarog FC Teplice se snaží o co nejobjektivnější informace, na jejichž základech bude moct celou událost vyhodnotit a podniknout patřičné kroky.

„Není nám jedno, co se v hledišti naší haly děje. Snažíme se dělat maximum pro sport ve městě, pro samotné diváky, kteří k nám chodí. Futsalový klub vedeme dvanáctým rokem, incidentů jsme měli při zápasech minimum. Snažíme se, aby klub reprezentoval město Teplice v tom nejlepším možném světle. Co se samotných fanoušků týče, komunikujeme s nimi. Nechceme na futsale žádné násilí, nelíbí se nám ani negativní verbální projevy. Rozumíme tomu, že sport je o emocích a že se jich nelze vždy vyvarovat, ale jsme maximálně proti nenávisti vůči soupeřům, vůči násilí a jakýmkoliv projevům rasové nesnášenlivosti,“ říká na úvod jeho prezident klubu Michail Žák.

Se svými spolupracovníky z vedení se snažil v tomto týdnu zjistit, jak vše bylo. Cílem teplického klubu, jak již bylo předesláno, je především snaha o co nejobjektivnější obrázek celé „kauzy“. „Spolupracovali jsme s vedením haly, která vyhodnotila záznamy z kamery okolo haly a poskytla nám je. Zjišťovali jsme informace od samotných fanoušků i svědků okamžiků těsně po zápase. Nic nenasvědčuje tomu, že by naši fanoušci útočili na plzeňský autobus v okolí haly. Velmi nepravděpodobné se jeví i to, že by jej poškodili kameny právě oni,“ říká Žák.

Na celý klub padá vinou mediální kampaně negativní světlo. „Zajistili jsme důkazy o tom, že se v žádném případě skutek nestal tak, jak je popisován ze strany hráčů a vedení Plzně,“ tvrdí prezident teplického futsalového oddílu. 

Vyjímáme ze stanoviska Svarog FC Teplice, které putuje na svaz za účelem objasnění událostí pátečního večera:
„Doposud sami nevíme, jak byla situace popsána ze strany delegáta utkání, ale domníváme se, že náš klub ani naše pořadatelská služba nepochybila v žádném směru. Prověrkou kamerového systému u Sportovní haly Teplice, bylo zjištěno, že po ukončení zápasu, byl na parkovišti zaparkován autobus Plzně - označen nápisem Futsal s logy hostujícího klubu - ve kterém seděl řidič autobusu. Posléze k autobusu přichází skupinka zhruba deseti osob, která se pohybuje v okolí autobusu. Ze záznamu není patrné, že by někdo z těchto osob atakoval či poškozoval autobus nebo ohrožoval řidiče. Řidič autobusu reaguje tak, že začne popojíždět po parkovišti a skupinka osob chodí za autobusem sem tam. Následně řidič reaguje tak, že odjíždí neznámo kam. Skupinka osob se rozešla a dále na videozáznamu již není vidět. Po celou dobu videozáznamu není patrné, že by skupinka těchto osob napadala autobus či řidiče či nějaké další osoby na parkovišti, které se zde nacházely - jednalo se zřejmě o návštěvníky utkání. Posléze na parkoviště přijíždí vozidlo Policie ČR a vrací se následně autobus Plzně, který zaparkuje na okraji parkoviště. Policisté chodí kolem autobusu společně s řidičem. Zřejmě prohlížejí autobus. Po dalších pěti minutých přichází k autobusu delegát utkání a přidává se k policii a řidiči. Po několika minutách policie odjíždí a v momentě, když na místě již není policie ani jiných osob na parkovišti, v klidu vychází hráči Plzně, nasedají do autobusu a odjíždí. Toto naše stanovisko vychází z příslušných videozáznamů, objektivně popsané. Skupinku osob a jejich případné protiprávní jednání či nemorální chování, byť není zcela neprůkazné, musí posoudit orgány činné v trestném řízení, na které se obrátili zástupci Plzně. Pokud by se mělo jednat o příznivce a fanoušky našeho týmu, samozřejmě se od tohoto jednání plně distancujeme a odsuzujeme je. Bohužel se domníváme, že v tomto směru neneseme žádnou zodpovědnost, případný skutek nastal po zápase, neměli jsme povinnost mít pořadatelskou službu mimo prostor haly a vzhledem k tomu, že utkání nebylo rizikové, nebyla zde ani asistence Policie ČR či Městské policie.
Naší prověrkou bylo skutečně zjištěno, že věcí se zabývá místně příslušné Obvodní oddělení Policie ČR Teplice pod č.j.: ORTP-176591/2019-PŘ, ve věci spáchání přestupku ze strany neznámého pachatele.“

Tolik stanovisko k dění bezprostředně po zápase v okolí haly. Plzeňští činovníci tvrdí, že byl jejich autobus napaden fanoušky Teplic i poté, co v něm seděli hráči a vyjížděli z lázeňského města. Prý bylo rozbito sklo hozením kamene z mostu na výjezdu z Teplic. Podle informací vedení Svarog FC Teplice však k poškození autobusu došlo až daleko za Teplicemi, bus zastavil u Žalan, odkud o poškození čelního skla informoval Policii ČR. „Jeden z hráčů Plzně nám sdělil, že řidič autobusu na kruháku za Teplicemi spletl výjezd a místo na dálnici na Prahu jel po staré silnici přes Bořislav. Ještě před ní prý bylo sklo poškozeno, prý byla slyšet rána, ihned po zjištění poškození řidič na benzínce zastavil, aby zjistil rozsah škody. Pro nás je záhadou, jak mohli naši fanoušci vědět, kudy autobus Plzně pojede. Měl totiž několik možností. Mohl jet na Most, na Prahu anebo, a tato varianta je nejméně pravděpodobná – přes Bořislav. Touto cestou se ale jede jen tehdy, pokud řidič zabloudí, přes starou silnici přeci nikdo na Prahu už nejezdí,“ diví se Žák. „Navíc podle fotek je patrné, že čelní sklo je poškozeno pravděpodobně kamínkem z jiného vozu, které zrovna v tu chvíli bylo na silnici. Poškození skla je i podle odborníků, kterým jsme snímek ukazovali, pravděpodobně způsobené drobnějším kamínkem. Mechanismus úderu, který by byl vedený člověkem z mostu, by byl jiný, poškození čelního skla by bylo jiné,“ přidává Žák, který považuje tvrzení Plzeňanů za účelové.

Svarog FC Teplice opět nabízí fanouškům a veřejnosti možnost nahlédnout do svého oficiálního stanoviska k událostem ohledně údajného poškození autobusu kamenem z ruky některého z fanoušků teplického klubu.

„Ve věci dalšího údajného obecného ohrožení a ohrožení cestujících v autobuse, kdy měli naší fanoušci poškodit autobus - čelní sklo při výjezdu z Teplic vhozením kamene z přemostění na rychlostní silnici, jak uvádí vedení Plzně, uvádíme, že s tímto údajným jednáním, pokud se vůbec stalo, náš klub nemá nic společného a mohu se i domnívat, že je velmi nepravděpodobné a vlastně i nemožné, aby se tak stalo ze strany našich fanoušků. V tomto směru jsme také provedli opatření a zjistili vlastním šetřením, a i sdělením hráčů Plzně, že řidič autobusu při výjezdu z Teplic zabloudil. Ztratil se a během jízdy zastavil s tím, že byl dokonce slyšen i nějaký "úder" zvenčí do autobusu. Řidič vystoupil, vyfotil si přední sklo a pokračoval dále na pumpu a následně do Plzně. Při tomto poškození autobusu již Policie ČR zřejmě nebyla přítomna a nedošlo k ohledání případného místa činu. Dalším šetřením bylo zjištěno, že řidič autobusu volal z blíže nezjištěné benzinové pumpy na Policii ČR, i že došlo k poškození čelního skla, zřejmě pokračování vandalismu od Sportovní haly Teplice. Uvedl, že někde v místě u Žalan, resp. nebyl chopen ztotožnit místo, se to mělo stát. Na Policii ČR se však nedostavil, autobus nebyl ohledán a vrátil se do Plzně, kde byla věc až v následujících dnech dále ze strany Plzně řešena. Dle našeho zjištění se poškozením okna zabývá rovněž Policie ČR pod č.j.: 177754/2019-č.j., jakož to poznatkem k předešlému oznámenému případu.“

„Nám jde skutečně jen o pravdu. V případě, že by se prokázalo, že naši fanoušci rozbili přední sklo plzeňského autobusu s futsalisty, celou situaci vyhodnotíme a budeme ji řešit odpovídajícím způsobem, přestože už za něco podobnému nemůžeme nést ani jako pořadatelský klub odpovědnost. Chceme věřit tomu, že se jedná o nějaké nedorozumění ze strany Plzně, ne o útok na náš klub. Jsme i nadále ochotni spolupracovat ve věci vyřešení případu jak s Policií České republiky, tak i s plzeňským klubem. Budeme rádi za jakékoliv důkazy, které nám poskytne, aby byla celá kauza vyřešena,“ říká Žák a dodává, že „veškeré důkazy - videozáznamy samozřejmě můžeme předložit.“

Prohlášení Svarogu zdůrazňuje, že se vedení klubu snaží podat objektivní zprávu k celé věci tak, aby byl dokreslen obrázek k celé situaci. "V žádném případě se nemůžeme ztotožnit s články, které jsou směřovány zcela účelově vůči našemu klubu a našim fanouškům, které jsou zcela neobjektivní a pomlouvačné a které nám způsobili závažnou újmu na naší pověsti, kde v tomto směru zvažujeme další právní kroky. Důrazně sdělujeme, že od případného protiprávního jednání osob - dosud neznámých pachatelů se jako klub plně distancujeme, nemáme s tím nic společného a neneseme žádnou odpovědnost.“

VIDEOZÁZNAM OD TEPLICKÉ SPORTOVNÍ HALY ZDE
 

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

29/09/2020

Teplice přivezly po parádním obratu tři…

Dohrávka druhého kola 1. FUTSAL ligy je minulostí. Ve sváteční večer přivítala pražská Sparta na…

27/09/2020

Další kolo již zítra na Spartě

Sváteční pondělí a další kolo 1. FUTSAL ligy jsou za dveřmi. Svarog se zítra představí na palubovce…

26/09/2020

Teplice dovezly z Brna další tři body

Druhé kolo 1.FUTSAL ligy zaválo Svarog opět na Moravu. Tentokrát Teplice hostil ostřílený ligový…

Všechny články

Futsal za život 1. Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

30/09/2020

V pondělí se hrají čtyři ligová utkání

Pondělí 28. září je každoročně den státního svátku a čtyři kluby využily možnost v tomto datu odehrát svá ligová…

30/09/2020

Svarog posílil, přichází zkušený pivot…

Zajímavé jméno získal v minulých dnech teplický Svarog. Obrany soupeřů bude v této sezóně trápit útočník Keko, který…

30/09/2020

Od kluků jsem dostal dort a dres, měl…

Česká futsalová reprezentace absolvovala od pátku do úterý soustředění v Plzni. Připravovala se na listopadovou baráž…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2020 Svarog Futsal Club