Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník 1. Futsal ligy 2021/2022
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

26.07.2016

Rozhovor s prezidentem klubu

Rozhovor s prezidentem klubu

Po krátké odmlce opět přínášíme novinky o našem klubu. Tentokrát přinášíme detaily o veškerých plánech přímo z úst prezidenta Svarog FC Michaila Žáka, který nám poskytl rozhovor. V tomto článku se dozvíte opravdu podrobně vše, co jste do teď chtěli vědět. Tým pomalu začíná s přípravou na sezónu a plánování je v plném proudu. O dalších informacích, například o turnaji pořádaném na konci srpna, se dozvíte v nejbližší době.

Co je nového v životě prezidenta klubu FC Svarog, Michaila Žáka? Kde bere síly udržet v Teplicích futsal na vysoké úrovni?

V mém životě se postupně objevují pozitivní změny. Toto je část mé povahy, nikdy nesmím zůstat na místě. V celku je vše v pořádku. Děti jsou zdravé, žena šťastná a já dělám vše proto, aby rodina byla spokojená a žili jsme zajímavě. Sil pro futsal mám mnoho, tímto sportem se raduji.  Opětovnou sílu k futsalu dostávám hlavně od rodiny. Není žádným tajemstvím, že moje rodina futsalem žije a mám u nich velkou podporu. Když jsem začal hovořit o novém fustalovém projektu, okamžitě byli všichni z rodiny pro. Přeji si, aby nás i fanoušci Teplic podpořili v tomto novém projektu našeho klubu.

Řekněte naším fanouškům co je čeká v nové sezoně, podrobnosti o novém klubu, o cílech a plánech.

Jak jsme již informovali fanoušky na našich webových stránkách, FC Svarog Teplice se účastní v nové sezóně 2016/2017 Divize A. Toto je prozatím dostatečně silná úroveň soutěže. Takto i Balticflora kdysi začínala svou cestu. Je to tak trochu symbolické, že FC Svarog začíná obdobnou cestu na stejné úrovni. Projekt Svarog je sice na jednu stranu bývalá Balticflora, ale na tu druhou je to nový klub a další nová filozofie. Základním kamenem tohoto projektu je, že hrát za klub budou místní tepličtí hráči. O tomto jsem vždy snil a nakonec jsem si to i splnil. Máme 16 hráčů a 6 funkcionářů, všechny z našeho regionu. Všichni tento sport milují, chtějí se zdokonalovat a rozvíjet futsal v Teplicích. Kromě toho jsou stejně smýšlející jako já a životní přátelé. Konečně jsou moje puzzle složeny. Našel jsem přátele a oni našli mě. V našem klubu je duše a to je to, co chybělo v Balticfloře. A proč jsem řešil změnu názvu klubu, klubové barvy atd.? Myslím si, že to bude lepší. Balticflora měla svou historii, domnívám se, že úspěšnou a slavnou, ale to je minulost. Byly to moje nejhezčí léta v životě. Nikdy nezapomenu na plné tribuny v naší hale, velkolepé atmosféry finálových utkání,  účast v Jeremenko Cupu, vítězství v Poháru FA ČR. Jak říkám, už je to jen historie…..

Nyní mám obrovskou zkušenost a udělám vše proto, aby i historie Svarogu byla neméně slavná, možná dokonce slavnější než u Balticflory. To jsou cíle nejen pro novou sezónu, ale i ty celkové. Jednoznačně chceme vyhrát Divizy A a postoupit do druhé ligy. Jakýkoliv jiný výsledek pro nás bude nevyhovující. Domnívám se, že máme síly na to, abychom toho dosáhli.

Můžete něco říci podrobně o složení mužstva, o trenérech a o funkcionářích ?

Jak už všichni víte, klub Balticflora a klub Internazionale Teplice se spojili v jeden celek a změnili název na FC Svarog. Proto budou na soupisce hráči Internazionale, dále Alexandr Žák a David Černý, kteří jako hráči působili v Balticfloře. 

Je složitě vybrat lídra mužstva, ale stejně to zkusím. Prvním brankářem je Daniel Číhal a můžu s klidem říci, že je to polovina týmu. V minulé sezóně se právě díky němu vyhrálo několik těžkých zápasů v krajském přeboru.

V poli bych vyzvedl  Jiřího Barana, Ladislava Berana, Karla Jelena, Pavla Potměšila, Martina Kulhánka, Alexandra Žáka, Davida Černého, Karla Kodeše, Jana Konečného. Vím, uvedl jsem skoro všechny. Doplním k ním Tomáše Kunzla, Samira El Eradi, Víta Poura a druhého brankáře Radka Nováka. To je celá sestava. Jednoduše, u nás je lídrem každý. Spoléháme na každého hráče a jeho individualitu. Toto je náš tým, rodina. V tom je naše síla.

Co se týče funkcionářů, zde hraje hlavní roli Tomáš Šebl. Je to člověk na svém místě a sestavil tento tým. Díky němu se podařilo udržet vnitřní atmosféru a ducha týmu. Nyní bude plnit funkci hlavního vedoucího. Velice spoléhám na práci Martiny Oliveriusové, naší tiskové mluvčí a fotografky v jedné osobě. Je to zodpovědná dívka a líbí se mi její styl článků o futsale. Naši fanoušci budou mít možnost vidět tuto okouzlující dívku na každém domácím utkání. Myslím si, že o Františku Bílkovi a Radku Turišinovi nemusím nic více říkat. Vy všichni znáte oddanost obou dvou pro futsal a naše lidi v klubu. Radek Turišin působil sedm let jako sportovní ředitel  Balticflory, byl mým věrným pomocníkem, a tak není divu, že bude i v našem novém klubu působit na stejné pozici.

Fyzioterapeutem a masérem bude i nádále Evžen Mikovec. U mé manželky Natallie Žákové bude jako vždy složitá role, a to být mým pomocníkem po všech stránkách, je druhým člověkem ve struktuře klubu.

Co se týče trenéra, to je pro nás zatím nejbolestivější dotaz. Zde u nás vznikly spory s názory hráčů. Já jsem chtěl angažovat profesionálního trenéra, hráči by měli rádi v prvním roce jako trenéra někoho ze svých řad. Po hlasování nás všech se rozhodlo, že můj syn Alexandr Žák, je způsobilý hráče trénovat. Po několika trénincích s mou účastí jsem souhlasil. Pomáhat mu bude Alisaksandr Rudzko, kterého asi také všichni znáte.  Oba dva v minulosti pomáhali Brunovi i Givovi, znají tréninkový proces. Musí se učit.

Jaká bude předsezónní příprava týmu?

Příprava bude probíhat od začátku srpna. Začneme postupně lehce trénovat a hrát přátelská utkání s týmy z první a druhé ligy. Potom náš čeká turnaj Svarog Open Cup 2016.

Můžete říci něco o tomto turnaji? O účastnicích a termínu konání?

Bude se konat v termínu 27.-28.08.2016 v SH Teplice. Vytvoří se dvě skupiny po 3 týmech. V sobotu se odehrají zápasy v obou skupinách a v neděli se budou hrát čtvrtfinále, finále a zároveň zápas o třetí místo. Mezi účastníky jsou již potvrzení Slavia Praha, Olympik Mělník, Rapid Ústí nad Labem a Sparta Praha. Je také rozjednán jeden klub z Německa. Pro náš mladý tým to bude nejlepší příprava před sezónou. Osobně se těším na zápasy se Spartou a Slávií.

Kdy začíná sezóna v Divizi A? V jaké dny se můžeme těšit na zápasy?

Sezóna začíná v říjnu 2016. Své domácí zápasy bychom chtěli hrát jako v minulosti v pátek od 20.00 hod. Tento termín je v jednání, protože po ukončení Balticflory vedení haly samozřejmě využilo uvolněné termíny pro jiné sporty, zejména florbal. Nyní s vedením haly a místního florbalového klubu probíhají jednání. Budu doufat, že se nám podaří páteční zápasy domluvit.

Sledujete český futsal obecně? Jaké emoce máte z první ligy? Jak se Vám líbila úroveň ligy v loňské sezóně a co očekáváte od nové?

Ačkoliv jsme v loňském roce první ligu nehráli, tak ji samozřejmě sleduji. Mám jednoznačný názor, v minulé sezóně byla nejslabší úroveň první ligy za posledních deset let. Podle mého soudu futsal upadl na samé dno, odrazil se a začal stoupat. Dle mého bylo prvním důvodem poklesu úrovně to, že se česká reprezentace neprobojovala na světový šampionát a velice špatně vystoupila také na tom evropském, kde prohrála oba zápasy v základní skupině. Druhým důvodem je nejspíše i to, že ERA PACK slabě hrála v poháru UEFA. V prvním kole v Rize se díky gólu 13 sekund před koncem dostali do elitní skupiny, kde byli hodně silní soupeři. Nemá cenu hovořit o těchto zápasech, ERA PACK je prohrál naprosto bez šancí. Z toho všeho plyne nízká úroveň českého futsalu. Vlastně dva kluby lehce vyhrávají nad ostatními a ti vlastně hrají jen o třetí místo. Pozitivně však vidím organizaci a hru Slavie Praha. Rozčarovala mě úroveň hry Sparty.

Co se týče finále, to bylo podle scénaře. Vše bylo jasné předem. Chrudim byla silnější. Nutno však podotknout, že podle mě ani Chrudim neukázala svou nejsilěnější hru. Dále nepochopím, jak chtělo Benago vyhrát finále s pěti až šesti hráči.

No vraťme se do přítomnosti. Mám předtuchu, že letošní liga bude hrozně zajímává. Myslím si, že ERA PACK bude letos silnější oproti minulé sezóně. Přišel nový trenér, budou noví hráči a nový styl hry. Bude zajímavé sledovat přestupovou politiku klubu ohledně českých hráčů. Myslím si, že se musí najít dva až tři noví elitní hráči. Domnívám se, že bratři Drozdovi z Hradce Králové by měli přestoupit do ERA PACKU. Jsou to perspektivní hráči a věřím, že vedení ERA PACKU udělá vše proto, aby je získal.

Benago bude mít jako vždy silný tým, posílil o Michala Kováče. Usilují o další. Samé novinky přicházejí od Slávie, Sparty, kteří kádr rovněž posílí.  Domnívám se, že i Plzeň přejde plně do profesionálního futsalu. Tradičně Vysoké Mýto, Helas a Tango budou důstojnými soupeři. Tím lépe, že se do Tanga vrací slovenský trenér Berki a na postu trenéra v Helasu bude Marek Kopecký. Zajímavé změny budou v Litoměřicích, kde hlavní roli trenéra převzal mladý David Filinger. Každopádně, příští sezóna bude hodně zajímává. Snad tedy krize českého futsalu brzo skončí.

 

Poslední rok kdy Balticflora prohrála svoje finále s ERA PACKEM. Všichni odborníci se shodli na tom, že Balticflora byla silnější a měla vyhrát. Jestli by bylo možné vrátit čas, bylo by co měnit? Co by jste změnil, aby jste se stali vítězem ligy?

 

Vždy budu vzpomínat na tuto sezónu s horečkou. Byl to prvotřídní, silný a propojený tým. Ohromné dík patří trenéru Givovi, který poskládal takový kolektiv. I za to, že vyhrál český pohár. Jméno Balticflory je tím navždy zapsáno v historii českého futsalu. Co se týče toho, co bych změnil kdybych mohl. Vinu za prohru nesu hlavně já. Důvodem je to, že v únoru jsem přivedl do týmu významného kvalitního hráče, který narušil atmosféru mezi dalšími hráči v týmu a všechny dosud zažité hrací prvky. Po příchodu tohoto hráče se vše zhoršilo. Nechci být konkrétní, ale díky tomuto hráči se zhroutila herní morálka a hráčské vztahy. Měl jsem ještě šanci vše napravit a tohoto hráče z týmu vyloučit koncem dubna, ale trenér Giva mě utvrdil v tom, že tohoto hráče potřebujeme. Bohužel nám pomohl jen prohrát. Nedá se nic vrátit. Kdybych tohoto hráče nepřivedl, třeba bychom i vyhráli. Jméno hráče asi nemusím říkat, je Vám to jasné…

 

Od všech teplických fanoušků Vám i Vašemu klubu přejeme mnoho velkých úspěchů v nové sezóně a doufáme, že se do Teplic vrátí futsal na vysoké úrovni.

 

Velice děkuji. Slibuji, že naše fanoušky nezklameme. Vím, že bude těžké, aby se fanoušci vrátili na tribuny. Po zážitcích z první ligy a jejich finále se nyní bude hrát Divize. S Vaší podporou se však chceme vrátit na nejvyšší příčky. Máme cíl se za 2-3 roky vrátit do první ligy, tak jako předtím, víme jak na to. Mám takové jedno přísloví: Abychom vyhráli a stali se silnými, musíme také jednou spadnout. Spadli jsme, bolelo to, ale vstali jsme a jdeme dále.

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

07/06/2022

Oficiální vyjádření prezidenta klubu…

Vážení příznivci našeho klubu, já jako prezident Svarog FC Teplice, si dovoluji oficiálně oznámit,…

29/04/2022

Teplice utkání v Plzni nezvládly.…

Ve čtvrtek večer byl na programu pátý, a tedy rozhodující zápas semifinálové série mezi Plzní a…

26/04/2022

Opět stejný scénář. Série se naposledy…

V pondělí večer čekal teplickou sportovní halu další velký futsalový souboj. Teplice a Plzeň se…

Všechny články

1. Futsal Liga Futsal za život

ZE SVĚTA SPORTU

07/12/2022

Kapitán Svarogu Claudio v Teplicích…

Tři dny před startem nejvyšší soutěže musí Svarog Teplice řešit problém, a to ne úplně příjemný. Přišel o kapitána,…

07/12/2022

Diego Fogaca opouští Spartu

Před restartem soutěže se do Sparty vrátil. Teď opět vysvléká její dres. Diego Fogaca se znovu na nějaký čas neobjeví…

07/12/2022

Ondřej Černý nebude chybět na MS

Česká republika má prvního jistého českého účastníka přeloženého MS v Litvě. Instagramový účet Futsalbalkan zveřejnil…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2022 Svarog Futsal Club