Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník VARTA futsal ligy 2019/2020
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

04.09.2019

Předsezonní tisková konference

Předsezonní tisková konference

V úterý 3.9. proběhla v teplické sportovní hale předsezonní tisková konference klubu Svarog FC. Novinář František Bílek vyzpovídal prezidenta klubu Michaila Žáka, trenéra Viktora Tarčila, kapitána Davida Černého a novou posilu týmu Maxima Litvinova.

Je to 10 let od vstupu tehdejší Balticflory do nejvyšší soutěže. Titul už by si to zasloužilo. Jak probíhala příprava a transformace mužstva po neúspěšném finále?

Michail Žák: Na jednu stranu příprava proběhla podle plánu, na tu druhou jsme bohužel nestihli snad ani půlku z toho, co jsme chtěli. Nový trenér, nový herní styl. Prostě přišel profesionál, který to vidí úplně jinak. Časově nám to nevyšlo, potřebovali bychom alespoň o dva týdny více. Tolik času jsme ale neměli. Je důležité, že jsme vyzkoušeli nové hráče. Letěli jsme také do Ruska na turnaj, který nám po všech stránkách prospěl. Teď před Chrudimí máme zase trochu problém s kádrem, jsou tu zranění, takže trochu pokračuje trápení z minulé sezony v tomto ohledu. 

Můžete ještě něco říct k turnaji v Rusku?

Michail Žák:
Jsem rád, že nás tam pozvali. Češi se podívali na Rusko a na Sibiř, snil jsem o tom, aby to mohli vidět. Chtěl jsem je tam dostat za každou cenu, i když to bylo hodně drahý. Navíc ten dlouhý let. Chtěl jsem ale, aby tým viděl tu atmosféru tam, aby poznali místní lidi a ruskou mentalitu. Jsem šťastný, že se tam všem líbilo. 

Jak jste spokojený s přípravou během takto krátkého období?

Viktor Tarčilo:
S přípravou jsme začali později, měla by trvat alespoň pět nebo šest týdnů. My jsme měli takovou kratší verzi přípravy. Mám nějaký svůj systém a budu ještě potřebovat nějaký ten čas, abych ho hráčům mohl plně předat. 

Budete i z tohoto důvodu začátek ligy brát jako přípravu na tu hlavní fázi, která přijde v play off?

Viktor Tarčilo:
Asi to přesně takhle budu brát. Potřebuji, aby všichni pochopili, co jim chci předat. Je to jako ve škole. Někteří to pochopí rychleji a někteří pomaleji. Pojďme se podívat na jednotlivé hráče. Trenér si do týmu přivedl dva z Běloruska. Na koho se budete nejvíce spoléhat?

Viktor Tarčilo:
Myslím si, že máme hráče na dostatečně dobré úrovni. Všechno ukáže až čas. Pro ty, co přišli, i pro ty, kteří už tu byli, je teď všechno nové. Hra musí dojít do bodu sehranosti. Co se týče nových hráčů Litvinova a Sebiskveradze, samozřejmě bych si přál, aby právě oni byli lídři. Musím ale říct, že pro ně je to ještě těžší. Je tu jazyková bariéra, nový tým. Musí se nejdříve plně adaptovat i mimo hřiště. Ještě tu je nový Mario Ossorio. Pro něj je myslím adaptace jednodušší, je to Evropan. Čekám, že nám velmi pomůže, je to super kluk. 

Dále tu máme Maxima Litvinova. Tak jaké jsou tvé první pocity z nového týmu a České republiky? Už jsi byl v Litvínově? 

Maxim Litvinov:
Všechno je pro mě nové a zajímavé. Hodnotil bych to velmi pozitivně. Líbí se mi náš tým i struktura klubu. 
V Litvínově jsem ještě nebyl. To město znám. Vím už dlouho, že je tam hokejový tým. 


Jak vnímá letní přípravu a nové hráče v klubu kapitán?

David Černý:
Co se týče přípravy tak je pravda, že byla o něco kratší. Řekl bych, že nebyla tak náročná jako minulý rok. Je tu ale daleko víc teorie. Přijde mi, že konečně začínáme hrát futsal. Minulý rok to bylo hodně o individualitách. Řekl bych, že jsme na hřišti nebyli až takový tým, i když mimo něj určitě ano. Co se týče posil, tak čas nám ukáže. Teď nám hodně napoví první zápas v Chrudimi. Myslím si, že od toho se bude odvíjet tak nějak celá sezona. Tím, že přišel nový trenér, tak hodně stoupla profesionalita v týmu. Je tu spousta nových věcí, které se musíme naučit a mysleli jsme si, že je už dávno známe.V týmu jsou hráči z Ukrajiny a Gruzie, o kterých se říká, že jsou klidnější a i Brazilci, Portugalci nebo Španělé, kteří jsou emotivnější. Bude to na hřišti fungovat?

David Černý:
Tak já zatím hrál ve čtyřce hlavně s klukama, kteří jsou noví. Ať to je Archil nebo Ossorio. Osobně si myslím, že to zatím vůbec nevypadá špatně. Všechno nám řekne až sezona. Tyhle přípravné zápasy jsou spíš pro nás, že si můžeme udělat obrázek. Všechno důležité bude až v lize. Věřím, že Archil i Max nám hodně pomůžou. Archil už má hodně odehráno. Hráli jsme proti němu, když jsme byli v Bělorusku a byl nejlepší na hřišti. Takže si od něj hodně slibujeme. Max je mladý, věkově blíž mě. Takže uvidíme.

Jak řešíte jazykovou bariéru?

David Černý:
Je to trošku složitější než minulý rok. To byly jen překlady z portugalštiny do češtiny. Teď to máme z ruštiny do portugalštiny a z portugalštiny do češtiny. Nějaký cvičení se nyní vysvětlují vícekrát. 

Vitkor Tarčilo: Všem jsem řekl, aby se učili česky.

Michail Žák: V týmu máme osm národností, možná devět, musel bych to spočítat. 

Čeština je asi podstatně těžší pro portugalsky mluvící hráče než pro ty rusky mluvící.

Xenie Sampaio (překladatelka týmu):
Oni to berou jako zábavu, čeština jim přijde legrační a tak slovíčka často opakují a tak se je i učí.

Jak bere Max svůj úkol naučit se česky?

Maxim Litvinov:
Potřebuji čas, ale je to dobré. Většinou rozumím a vždycky se nějak domluvíme. Budu na tom pracovat.Jak vnímáte Chrudim? V minulé sezoně to nebylo úplně to, co se očekávalo.

David Černý: Nebylo to úplně co se očekávalo, ale o to víc budou teď nebezpeční. Zaváhání už nebudou chtít opakovat. K zápasu jistě přistoupí zodpovědně. Mají výborného trenéra, který je s nimi už dlouho. Určitě je na start sezony skvěle připraví. My tam samozřejmě jedeme vyhrát, ale uvidíme.

Zápas bude přenášet ČT sport. Je to pro vás větší motivace?

David Černý:
Určitě. Čím více na nás kouká lidí, tím víc je člověk motivovaný. Alespoň já to takhle mám. Myslím si, že je to otevřený na obě dvě strany. Můžeme vyhrát my, může vyhrát Chrudim. Oni budou hrát doma, rozhodně to nebudou chtít podcenit, tomu nevěřím ani náhodou. Bude to pro nás ohromná zkouška hned takhle na úvod sezony. Určitě jeden z nejtěžších zápasů. 

Vnímá i trenér sílu několikanásobného mistra ČR? Je nějaký podobný fenomén i v zemích jako je Rusko, Bělorusko či Ukrajina?

Viktor Tarčilo:
O Chrudimi vím hodně. Když jsem trénoval reprezentační tým Bělouska a hráli jsme proti Česku, bylo tam mnoho hráčů ERA-PACKu. Také jsem se přímo s Chrudimí utkal v Lize mistrů, když jsem byl u týmu Lidselmash Lida. Když to srovnám s jinými státy, tak nevím o žádném, kde by soutěž měla takové lídra. V Rusku, Bělorusko nebo na Ukrajině bojuje o mistrovský titul pět nebo šest týmů. Tady v Česku jsou dva super kluby, je to ERA-PACK a Sparta. Já nechci být pozadu. Chci vytvořit dobrou konkurenci těmto týmům a bojovat o první místo společně s nimi. Na jaký herní styl se mohou fanoušci těšit?

Viktor Tarčilo:
Chceme hrát moderní evropský futsal. Být více aktivní, více agresivní. Hra musí mít spád. Než se nám to ale podaří, bude potřeba ještě nějaký čas. Určitě se tu nikdo nebude nudit, bude veselo. 

Máte hráče, se kterými se tento styl dá aplikovat?

Viktor Tarčilo: Situace je taková, že když můžete naučit jezdit medvěda na motorce v cirkuse, mohu já naučit náš tým hrát tento futsal. Důležitá je především fyzická kondice, technická a taktická připravenost. 

Dříve měla především Balticflora problém s častými příchody a odchody hráčů. Už jste se z těchto výměn poučil?

Michail Žák:
Ve Svarogu už toto není tak častý jev. Nicméně mám největší problém s hledáním kvalitních Čechů. Tolik let se na tom snažím dělat, ale bohužel se mi nedaří. V týmu máme šest Čechů. Víceméně jsou z původní Balticflory a Internazionale. Jsou jediní, kteří u toho vydrželi a chtějí poctivě trénovat. Je tu Baran, Černý, Hůla, Künzl, Šebek a teď i Gansukh. To je hráč původem z Mongolska a je skvělý. Myslím si, že za dva nebo tři roky bude hrát ligu. Hodně se na něj spoléhám, má charakter. Pořád musím hledat varianty v zahraničí, což se mi strašně nechce. Chtěl bych mít tým, kde bude alespoň polovina Čechů. Čeští hráči odcházejí především ze strachu z konkurence zahraničních hráčů, ale takhle to nejde. Když chceš hrát, tak to musíš vydržet a musíš bojovat. David Černý je toho absolutním příkladem. Hráč, co má po dvou letech stálé místo v reprezentaci České republiky. Ještě není dokonalý, musí ještě hodně pracovat, ale věřím tomu, že za dva nebo tři roky z něj bude nejlepší hráč v Česku. 

Já sestavu měnit nechci, ale je to pro mě nutnost. Celé léto jsme hledali varianty v Česku, koho odkud máme vytáhnout. Vzhledem k tomu, že je tu futsal neprofesionálním sportem, není to jednoduché. Když už seženete hráče, tak má práci a rodinu a nemůže opustit svoje město. Je to začarovaný kruh, nejen pro nás ale i po celou republiku. Existují kluby, které mají základnu. Je to třeba Vysoké Mýto, Plzeň, Helas nebo Tango. Ti mají, kde brát. My takovou možnost nemáme. V Teplicích je velký fotbal, který s námi spolupracovat nechce. Na jednu stranu tomu i rozumím, na druhou ale vůbec. Každým rokem je mladých hráčů méně a méně. Ještě pět let a už vůbec žádní hráči nebudou.  

Mám myšlenku na příští rok, pokud tedy vše vyjde a pomůže nám investor. Chtěl bych konečně založit nějakou akademii, která by během tří, čtyř nebo pěti let vypěstovala hráče pro Svarog. Uvidíme.


Jaké máte ambice do sezony 2019/2020?

Michail Žák:
Máme tu dva super kluby Chrudim a Spartu. Sparta je teď prostě papírově nabitá hvězdama s vysokými platy. Chrudim je top tým od A do Z. Léta hrají stejný futsal na super úrovni. Papírově bude finále mezi nimi. Když jsem mluvil s trenérem, řekl jsem mu na rovinu, že po něm titul nechci. Není to tak, že bych ho nechtěl, ale jsem realista a chápu, jak těžké to bude. On mi samozřejmě řekl, že o něj bude bojovat . Já taky, jsem ambiciózní člověk. Nikdy bych nehrál o páté nebo šesté místo. Chci vyhrát ligu. Ale když se na to podívám reálně, mám tříletý koncept. Tento trenér a tito hráči musí do tří let vyhrát ligu. 

David Černý: Kdybychom nechtěli minimálně zopakovat úspěch z minulého roku, bylo by to špatně. Každý v našem týmu chce vyhrávat. Myslím si, že menší ambice než loni mít nemůžeme. Takže se chci dostat do finále a znovu bojovat o titul. Ať už s Chrudimí nebo Spartou. 

Jak vnímá trenér zadání od prezidenta klubu?

Viktor Tarčilo:
Dobře, přeci jsem přijel (smích). Mám asi trochu větší ambice než Michail. Jsem hodně namotivovaný. Dostal jsem šanci trénovat v Evropě. Je to pro mě velmi prestižní. Nikdy jsem tu nepracoval. Vždycky jsem působil jen na domácí scéně v Bělorusku. Je to pro mě velká výzva. Chci dokázat sám sobě, že zde dokážu vytvořit tým s nejvyššími cíli. Je vidět, že si trenér s prezidentem velmi rozumí. Jak to vidíte vy?

Michail Žák:
Mám teď trenéra, který je vítěz. Šestkrát vyhrál titul v Bělorusku. Máme na všechno společný názor. Hodně spolu mluvíme, společně přemýšlíme o různých věcech. On je trenér a já takový asistent trenéra (smích).  

Jak vnímá trenéra Maxim?

Maxim Litvinov:
Znám se s trenérem od příjezdu do Česka. V Bělorusku jsem nastupoval za tým, který hrál proti jeho Lidě. Vyhrál šestkrát mistra Běloruska, s různými týmy. Co bych mohl dodat. Je to vítězný typ. 

Jak to vypadá na tréninku a na zápase?

Maxim Litvinov:
Na tréninku je absolutně v pohodě. Na zápasech je velmi impulzivní. Vypadá to, jak kdyby nás trénovali dva různí lidé (smích).

David Černý: Přesně tak.
 

Jak nyní funguje spolupráce s městem a s vedením spotovní haly?

Michail Žák:
Chtěl bych využít tuto možnost a moc poděkovat primátorovi Teplic Hynkovi Hanzovi, díky kterému se konečně město neotáčí k našemu futsalu zády. Mluví se o nás. Chodí se na nás dívat vedení města včetně pana primátora. Je to dobře. Snaží se nám pomoci řešit nějaké technické problémy. Je to pro mě obrovský pokrok. Komunikace funguje.

Dále pan Tetřev, šéf místní sportovní haly. To je další úspěch, je to člověk na svém místě. My máme konečně tréninky v Teplicích. Ještě v loni jsme půlku tréninků měli v Krupce. Nyní máme konečně jako ligový tým přednost v termínech. To je pro mě osobně velký úspěch. 

Město si tu první ligu zaslouží. Já i kluci děláme všechno pro to, aby se lidé bavili sportem a chodili na zápasy. To už konec konců ukázala návštěvnost v minulé sezoně, která opravdu stoupla. 

Snažíme se maximálně. Ještě jednou děkujeme vedení města i haly za navázanou spolupráci.

Sezona bude zahájena již zítra na palubovce Chrudimi!

Přímý přenos můžete sledovat prostřednictvím ČT sport od 18:00!

Svarog!
 

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

20/01/2020

Zemřel Jaroslav Kubera

Smutná zpráva o úmrtí dlouholetého primátora města Teplice, senátora a předsedy horní komory…

19/01/2020

Svarog hlásí změny v kádru. Dva hráči…

V médiích či na vlastní oči jste mohli v posledních dnech zaregistrovat změny v kádru Teplic. V…

16/01/2020

V Plzni to po vyrovnaném utkání na body…

Předehrávka 15. kola VARTA futsal ligy je minulostí. Svarog má za sebou duel s Plzní.  Do utkání…

Všechny články

Futsal za život Varta Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

22/01/2020

Nasadí Chrudim do hry nového brankáře?

Většinou dobře informovaný facebookový profil New futsal přinesl před několika dny informaci o tom, že chrudimský ERA…

22/01/2020

Repre U21 čeká dvojzápas proti celku…

Bude se vám to zdát nelogické, ale ve chvílích, kdy bude reprezentační A-tým bojovat o postup na MS 2020 v Brně, čeká…

22/01/2020

Ve Svarogu končí Novotný, Teka i…

Zkraje roku doznává změn kádr teplického Svarogu. Kromě odchodu Gruzínce Sebiskveradzeho už v dresu severočeského týmu…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2020 Svarog Futsal Club