Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník VARTA futsal ligy 2019/2020
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

12.07.2019

Michail Žák: Jsme na dobré cestě

Michail Žák: Jsme na dobré cestě

S odstupem od konce sezony vám přinášíme vyčerpávající rozhovor s prezidentem klubu Michailem Žákem. Jak svou další futsalovou sezonu vnímal?

Pojďme prodiskutovat minulou sezónu s využitím všech Vašich dojmů a zkušeností. Jaké jsou Vaše pocity nyní?

Upřímně mohu říci, že to byla nejlepší sezona v mojí sportovní kariéře. Hlavně co se týče emocí, zkušeností, celkové atmosféry v týmu a celkového úspěchu. Poprvé mám z druhého místa v lize a zisku stříbrných medailí radost. S naším rozpočtem a kvalitou hráčů se jedná o obrovský úspěch. Dokázali jsme překonat velké problémy, které nás pronásledovaly celou sezónu, získat první místo v základní části ligy a postoupit až do finále play off.  Kdyby mi toto někdo řekl před začátkem sezony, neuvěřil bych tomu. Je to zásluha celého našeho kolektivu, hráčů, trenérů, manažerů, lékaře, fyzioterapeuta, ale i moje osobní zásluha a zásluha celé mé rodiny.  Všichni jsme v této sezoně dobře pracovali, a i proto jsme dosáhli takového výsledku. 

Co můžete říci o práci trenérů této sezony? První polovinu koučoval David Filinger, druhou Bruno Barbosa. Byl jste s jejich prací spokojen?  

Především bych využil této příležitosti a chtěl bych vzkázat Davidovi Filingerovi, že jeho stříbrná medaile jej čeká v Teplicích, zaslouží si jí a právem jí musí dostat. David odvedl skvělou práci v první polovině sezony, tým získal dvanáct vítězství, včetně pohárových.  Svarog prohrál pouze semifinále poháru se Spartou a venkovní zápas s ERA-PACKEM v desátém kole ligy.  Pokud vezmu v úvahu, že složení hráčů v první polovině sezony bylo slabší než v druhé polovině, mohu upřímně ocenit práci Davida Filingera jako velice pozitivní a kvalitní.  A podle mého názoru, pokud by nedošlo k rozporuplnému rozhodnutí disciplinární komise, David by trénoval celou sezonu. Dodnes nechápu, jak bylo možné diskvalifikovat mladého a perspektivního trenéra na tři měsíce. Co se týče Bruna, tomu mohu vzkázat, že mu velice děkuji. V naší složité situaci přijal můj návrh a do pěti dnů po našem rozhovoru přilétl do ČR. Po diskvalifikaci trenéra Davida Filingera jsem měl týden na to, abych našel nového trenéra, což byl nelehký úkol, a to hlavně v půlce sezony. Za prvé, Bruno podle mého názoru přivedl do týmu i dva špičkové hráče, byli to Tato a Djaelson. Za druhé, v krátkém čase připravil hráče i po fyzické stránce. Nesporným úspěchem je to, že Svarog pod vedením Bruna vyhrál základní část ligy a následně dovedl tým až do finále. To, co se stalo ve finále, je pro mě do dnešního dne nepochopitelné. Tímto se ještě budeme zabývat a analyzovat. Proč bylo z jedenácti hráčů v závěrečné sérii sedm zraněno, dokonce šest stejně? Podle mého názoru je ze 70% vina právě na trenérovi. Nedokázal připravit hráče na finále jak psychicky, tak fyzicky. Náš tým byl skvělý v semifinále a náhle bylo vše pryč. Ještě jednou chci říci, že děkuji Brunovi za velkolepou sezónu, ale jednoznačně ve finále neuspěl. Bohužel, brazilští trenéři mají svou taktiku a plánují hru v pěti až šesti hráčích. To je podle mě velká chyba. Bylo potřeba dát šanci například Baranovi nebo Šebkovi. No nyní je pozdě o tom hovořit.

Nyní krátká charakteristika hráčů. Můžete někoho vyzdvihnout? A naopak. Byl jste s někým nespokojen?

Prakticky jsem byl spokojen se všemi hráči našeho týmu, kteří u nás v této sezoně působili. Neměli jsme vyloženě lídra, každý z hráčů vzal v různých zápasech vedení do svých rukou. Proto jsme mohli odehrát celou sezonu velmi hladce. Skvělou sezonu měl Jeronimo, myslím si, že 50 % úspěchu je jeho zásluha. Michal Hůla dostal také dostatečné množství hrací doby a rozhodně mě přesvědčil, že v našem týmu roste další dobrý brankář. Jeho výkon v zápase proti Lidě v Bělorusku byl fantastický.

Velmi slušnou úroveň prokázali Tato i Teka, jsou to velmi dobré akvizice. První polovinu sezony hrál velmi dobře Claudinho, ale po velmi pochybné diskvalifikaci byl dva měsíce mimo hru a na konci sezony nezískal zpět svou formu. Velmi spokojen jsem s Rodrigem, je to profesionál, který hodně pomohl a byl vzorem pro mladé české hráče. Jiří Baran a David Černý jsou bezpochyby naší budoucností. Samozřejmě na sobě musí stále pracovat, ale sami cítí určitý pokrok a růst formy. Bohužel, některá zranění nedovolila některým hráčům ukázat se v plné formě. Zejména Davidovi Černému, který byl po operaci tři měsíce mimo hru. To samé potkalo díky zranění i Daniela, který tak nemohl odehrát sezonu s plným nasazením.

Dříve jste často kritizoval výkony rozhodčích, co o nich můžete říci po této sezoně?

Dle mého názoru kvalita rozhodčích v ČR roste. Nemám fakticky žádné námitky k výkonům rozhodčích v zápasech. Samozřejmě malých chyb se dopouštěli, ale vcelku si nepamatuji na žádný zápas, kde by výkon a kvalita rozhodčích měla vliv na konečný výsledek.

Ale úplně jiný postoj mám k Disciplinární komisi. To, jak pracovala komise v průběhu sezony, prostě zaslouží kritiku. Jednoduše, na žádost jedné osoby, může komise diskvalifikovat hráče na šest zápasů. Vyloučení Claudinha, k tomu nemám slov a nelze to ani komentovat. Během zápasu si rozhodčí ani delegát ničeho nevšimnou a najednou pod nátlakem určitých lidí delegát a rozhodčí změní názor a posoudí věc úplně jinak? A v soukromém rozhovoru se mi za to ještě omluví. A jak rozhodla komise o Claudinhovi v play-off? Na základě nejasné, podivné fotografie, záznamu, kde není nic vidět a není nic patrné, diskvalifikovala hráče na dva zápasy. Po těchto epizodách jsem naprosto rozčarován s prací této komise. 

Znamená to, že existují lidé, kterým při setkání nepodáte ruku?

Ano, určitě. Po těchto dvou epizodách pro mě někteří lidé v českém futsale neexistují. Nesnáším podlost. Vždy hraji fér, to je moje pravidlo.

Po semifinálové sérii se Slavií řekl trenér pražského klubu Božovič ve svém rozhovoru, že Slava byla lepší, prohrála nezaslouženě a rozhodčí Svarogu pomohli. Jak to vidíte vy?

Ano, trenér Božovič má právo na svůj názor. Má svůj osobní pohled na výsledek série. Osobně mohu říci jen to, že v pěti vzájemných zápasech jsme vyhráli nad Slavií s celkovým skóre 27:11. Jaké po tomto výsledku mohou být otázky? Trenér Božovič je velmi slavný a velmi dobrý trenér, ale hrát s jedním soupeřem během sezóny pětkrát a pětkrát prohrát? Závěry si udělejte sami. A pomoc rozhodčích v prvním zápase play-off? To komentovat nebudu. Stačí se podívat vlastníma očima a vše je jasné. Faul na Daniela byl jasný a brankář Slavie při desetimetrovém kopu vyběhl za lajnu. Toto viděli všichni, ale asi to neviděl trenér Božovič.

Co je možné říci o podpoře města směrem ke klubu? Vzpomínáme si, že dřívější Balticflora podporu neměla. 

Mohu s velkou radostí říci, že situace se v Teplicích obrací k lepšímu. Sám primátor města pan Hynek Hanza chodí na naše zápasy, což je pro mě dobrým znamením. Dřívější vedení města o nás fakticky nejevilo zájem, ale nyní nastává jistá změna. Dalším pozitivem je změna na postu ředitele sportovní haly, který obsadil pan Pavel Tetřev. Domnívám se, že se jedná o profesionála na svém místě. Také je to bývalý sportovec. Lehce se s ním vede dialog, rozumí naším problémům a má zájem je řešit. Nemáme nyní problém s tréninky, všechny naše potřeby byly naplněny. Jedním slovem jsou nyní vztahy klubu s městem dobré.

Jste spokojen s počtem diváků na vašich zápasech?

Jsem absolutně spokojen. Myslím si, že v Teplicích je nejvyšší návštěvnost v lize. Atmosféra je fantastická, chodí i hodně dětí a mládeže, kteří projevují zájem o futsal. Musím poděkovat fan sektoru, který vytváří nepopsatelnou atmosféru, která našim hráčům nesmírně pomáhá.

Vraťme se nyní k výsledkům minulé sezony. Po mnoha letech se ERA-PACK nestal mistrem, jak byste se k tomu vyjádřil? Co můžete říci o čerstvém mistrovi Spartě Praha? Které kluby potěšily a které zklamaly? Chtěl byste něco změnit ve struktuře ligy? 
 
Co se týče změny mistra, dříve nebo později se to muselo stát. Nemám interní informace a nemohu soudit, proč se ERA-PACK na konci sezony nepřipravil na důležité zápasy a postrádal zakončení. Bylo vidět, že tam něco chybí. Možná nadměrné sebevědomí nebo psychická únava po domácím kole v Lize mistrů? Je to asi paradox, ale po tomto domácím kole Ligy mistrů nastala u hráčů ERA-PACKu recese. To vedlo ke ztrátě bodů se Slavií, Spartou a v posledním kole i s námi. Možná i dlouholeté získávání titulů a jejich sebevědomí vedlo k tomuto osudu. A když bylo nutno na konci sezony vyhrávat, nenašlo se u hráčů morálních ani fyzických sil. Co se týče Sparty, jejich titul je zasloužený. Dali dohromady velmi dobrý tým. Bravo vedení klubu, že se jim podařilo najít finance, aby přivedli hráče na takové úrovni.  Celkově, kromě hráčské sestavy, se podařilo Spartě postavit tým pod profesionálním trenérským vedením, fyzickou přípravou atd. Prostě v této sezóně neměli slabých míst.  Blahopřeji Spartě k získání titulu. 

Ohledně hodnocení celé ligy, kvality ostatních klubů, to je velice těžké. To bych musel znát vnitřní souvislosti, což neznám. Podle mého názoru nevyužil celý svůj potenciál Interobal Plzeň. Je to zajímavý tým s dobrými hráči, myslím si, že mohli skončit lépe. Je jasné, že v budoucí sezoně bude bojovat o medaile. Špatně nelze hodnotit ani Olympik Mělník, v tomto týmu také nejsou špatní hráči. Jediným problémem, podle mého, je nestabilnost celku. Mohli zvítězit nad Spartou i Plzní a potom prohráli lehké zápasy venku. Hodnotím vystoupení Mělníku jako velmi důstojné. Ještě se mi líbil Helas Brno. Zajímavý, mladý a perspektivní tým. Musím pochválit práci hlavního trenéra Tomáše Galii.  

Co se týče změn v lize, vrátím se k tomu, o čem hovořím již 7-8 let. Myslím si, že je potřeba mít v lize osm týmů a hrát mezi sebou čtyřikrát. To by vyzvedlo úroveň naší ligy. Například čtyři zápasy mezi Spartou a ERA-PACKem nebo Spartou a Slavií přivedou mnoho diváků a sportovních zážitků. Dalším důležitým momentem je play off. Myslím si, že první čtyři týmy musí hrát play off, poslední čtyři play out. Nyní je bohužel velký rozdíl mezi prvními osmi týmy a posledními čtyřmi. Nechci nikoho hanit, ale 50-60 % zápasů je pro Spartu, ERA-PACK, Slavii a náš tým nezajímavých. Otázkou je, kolik gólů nastřílí lídři týmu. Play off mi  v posledních deseti letech dokazuje, že týmy na 5-8 místě neporazí týmy na 1-4 místě. Je mezi nimi naprosto jiná úroveň. Vzniká tedy otázka, proč se musí hrát čtvrtfinále na tři vítězství? Dostačující by bylo hrát na dvě vítězství. Týmy z 5-8 místa teoreticky ani nechtějí postoupit do semifinále. Jednou větou, všechny tendence vedou k rekonstrukci první ligy, ale bohužel to nikdo nechce slyšet a pochopit. 

V příští sezoně povede Svarog trenér z Běloruska Viktor Tarčilo. Co o této změně můžete říci?

Viktor Tarčilo nastupuje od 1.8.2019 k našemu týmu. Nic v životě není náhoda, museli jsme jet do Běloruska na turnaj, abychom se poznali a sblížili.
Moc se mi líbilo, jak byla organizována hra v jeho týmu Lidselmash Lida. Viktor Tarčilo získal všechny možné trofeje v Bělorusku a podle mého názoru již potřeboval zahraniční zkušenost. Hovořili jsme o tom už v březnu, kdy jsme hráli přátelské zápasy mezi našimi týmy v Lidě.  Musím se ale přiznat, že kdybychom ve finále vyhráli, Bruno by u nás zůstal.

Do finále jsem neměl potřebu měnit trenéra, ale po něm jsem začal tvrdě řešit změnu na tomto postu a rozhodl jsem se pozvat běloruského specialistu. Nyní jsme prakticky v každodenním kontaktu, mluvíme o nadcházející sezoně. Viktor je profesionální trenér, líbí se mi, že je trenér vítězný, má vítězného ducha. Je velmi ambiciózní. Toto se mi velmi líbí, protože mám podobný charakter. Velkým plusem je, že mezi námi není jazyková bariéra a že je zastáncem ruského stylu futsalu, což znamená, že náš tým bude hrát velmi agresivně a rychle.  No každopádně až čas ukáže, jestli to bylo z mé strany správné rozhodnutí.

Navážeme na toto téma. Jaké budou změny na hráčských postech v nadcházející sezoně?

V těchto dnech jsme podepsali kontrakty se dvěma hráči. S Ukrajincem Maximem Litvinovem, který hrál v běloruském týmu BČ Homel a Lidselmash Lida. Dále s Archilem Sebiskveradzem, reprezentantem Gruzie. Na našich stránkách o tom již byly podrobné informace. Za sebe předpokládám, že Maxim Litvinov je v současné době kandidátem reprezentace Ukrajiny, je to hráč obranného charakteru a doufám, že vyřeší náš problém v obraně. Co se týče Archila, ten nahradí Daniela. Má podobný herní styl. Měl jsem potěšení sledovat jeho hru ve dvou zápasech v Bělorusku. Doufám, že oba hráči budou pro náš tým přínosem. Jak bylo také na našich stránkách uvedeno, klub neprodlouží smlouvu s Nenem, Djaelsonem, Danielem a Jirkou Novotným. Nene i Djaelson odehráli sezonu skvěle, ale jejich styl hry bohužel neodpovídá koncepci nového trenéra. Daniel skončil, protože s manželkou čekají přírůstek do rodiny a rozhodli se zůstat v Portugalsku. Co se týče Jiřího Novotného, ten po vzájemné dohodě ukončil působnost v našem týmu. Změny v managementu klubu jsou tu také. Svou působnost na pozici marketingového manažera ukončil Aleš Zachariáš. Novinkou je, že se do týmu vrací moje dcera Xenia, která by měla působit na pozici, na které pracoval Aleš. Ale samozřejmě bude působit i jako tlumočník.

Chtěli bychom se dotknout jedné z nejdůležitějších otázek v organizaci jakéhokoliv sportovního týmu, a to finančního zajištění. Jaká je situace klubu v tomto směru?

To je opravdu vážný dotaz a problém, ale nejen v našem klubu. Z jedné strany jsme získali velkého sponzora ve společnosti CERVA. Z druhé strany, finanční plnění tohoto sponzora zvládne pouze 30-40% našeho rozpočtu. A to náš rozpočet není zas tak velký. Tato sezona mi ukázala, že i když nemáme rozpočet tak velký, můžeme získat i tak velké cíle. Hledáme další 2-3 společnosti, firmy, které by nám finančně pomohly, ale zatím bezvýsledně. Všichni musí pochopit, že bez sponzorů je zajištění klubu velice těžké. Nezoufám a pevně věřím, že se do budoucna objeví další sponzoři nebo nám společnost CERVA pomůže naplnit rozpočet v plném rozsahu. Samozřejmě tímto musím velice poděkovat řediteli společnosti CERVA Albertu Gilajevovi za pomoc, kterou nám poskytuje. Bez nich bychom nezískali takových výsledků a ani bychom nemohli být účastníky nejvyšší ligy. Pokud se mám vyjádřit k rozpočtu na novu sezonu, máme k dnešnímu dni zajištěno tak 70% financí z minulého roku. Nyní hledáme peníze, zajištění, oslovujeme vedení různých společností a hledáme oficiálního sponzora našeho klubu. Tímto bych rád oslovil potenciální sponzory.

Váš partnerský klub MFK Ťumeň letos vyhrál šampionát Ruské federace. Gratuloval jste týmu a jeho prezidentovi Aleksandrovi Popovi osobně? Můžete něco obecně říci o tomto úspěchu? Je možné srovnat MFK Ťumeň se Svarogem Teplice?

Jménem celého našeho kolektivu a osobně mým jménem gratuluji celému vedení klubu MFK Ťumeň, všem hráčům a osobně hlavně i Alexandrovi Popovovi k zisku zlatých medailí. K jejich úspěchu mohu uvést jen to, že jejich cesta byla dlouhodobě a konstruktivně zaměřená po všech stránkách klubu, účelově vedená směrem k dosažení plánovaného cíle. Srovnání našeho klubu s MFK Ťumeň není prakticky možné. Klub Ťumeň je podporován regionem a je plně financován z rozpočtu této oblasti a tohoto města. Jedná se o rozsáhlou organizační strukturu klubu, kde se nachází dětská futsalová škola a organizují se futsalové akademie. Je skvělé, že před deseti lety se rozhodli jít cestou vzdělávání a výchovy svých vlastních hráčů a nakonec to přineslo výsledky. Můžeme jim jen závidět. 

Náš klub Svarog poletí 25.8.2019 na mezinárodní turnaj právě do Ťumeně, kde může osobně poblahopřát hráčům i vedení k získání titulu. Klub v tomto roce slaví 20 let od založení, proto organizuje tento mezinárodní turnaj, na který byl náš klub pozván.

Jaké jsou plány na nadcházející sezonu? Čeho se dočkají fanoušci Vašeho klubu? Jaké jsou plány na předsezonní přípravu?

Tréninkový proces pod vedením Viktora Tarčila začíná 5.8.2019. Nejdříve projdeme pár dní fyzickou přípravou, postupně přejdeme do dvoufázovém režimu, pak proběhne příprava v hale. Máme naplánovaných několik přátelských zápasů. Potvrzený už máme jeden a to 22.08.2019. Na domácí palubovce odehrajeme zápas s německým týmem VFL 05. Dne 25.08.2019 odletíme do Ťumeně na mezinárodní turnaj se silným a kvalitním obsazením. Co se týká cílů, je brzo o tom hovořit. Mohu říci jen jedno, budeme bojovat o medaile a chceme zopakovat minimálně úspěch z minulé sezóny.

Ještě jednou Vám jménem všech fanoušků Svarogu gratuluji k úspěšné sezoně a získání stříbrných medailí. Všichni věříme, že jednou přijde náš čas a teplický klub bude první v republice.

Moc Vám děkuji. Pro mě osobně jsou velmi důležitá slova vděčnosti od fanoušků. Všichni tento sport děláme pro fanoušky.  A jsem velmi rád, že do haly přitahujeme fandy naší hrou a našimi úspěchy. Z osmi sezon v první lize hrál náš klub pětkrát finále. A i když jsme všech pět prohráli, faktem je to, že vše děláme dobře a jsme na dobré cestě. 

 

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

28/05/2020

Narozeniny: Jiří Baran

Dnes slaví 24. narozeniny hráč Svarogu Jirka Baran! Jménem celého klubu mu tímto přejeme mnoho…

18/05/2020

Nový trenér Svarogu Eloy Alonso se do…

Ve Svarogu vítáme nového trenéra! Do sezony 2020/2021 povede tým Španěl Eloy Alonso.  …

15/05/2020

Michail Žák: Máme stále stejné cíle

O změnách v kádru a mnoha další aktuálních informací z klubu mluví prezident Svarog FC Michail Žák…

Všechny články

Futsal za život Varta Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

01/06/2020

FIFA odložila MS, termíny posouvá i UEFA

Jak se dalo čekat, světový šampionát, který se měl hrát na přelomu září a října tohoto roku v Litvě, FIFA o rok…

01/06/2020

Výkonný výbor ukončil soutěžní ročník…

Výkonný výbor Svazu futsalu ČR ukončil na svém úterním zasedání k 15. dubnu 2020 nejvyšší ligové soutěže – VARTA…

01/06/2020

Výkonný výbor odsouhlasil dvě varianty…

Na svém zasedání 12. března 2020 Výkonný výbor Svazu futsalu ČR jednomyslně rozhodl s ohledem na všechny možné…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2020 Svarog Futsal Club