Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník VARTA futsal ligy 2019/2020
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014, 2014/2015, 2018/2019
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

27.11.2018

Michail Žák: Musíme tvrdě trénovat a jít za svým cílem. 

Michail Žák: Musíme tvrdě trénovat a jít za svým cílem. 

Dva zápasy před koncem první poloviny sezony 2018/2019 jsme několik otážek položili prezidentovi klubu Michailu Žákovi. Jak aktuální pozici lídra ligy vnímá on?

Svarog po osmi kolech vede tabulku první ligy. Je to náhoda nebo se to očekávalo? 

    Na tuto otázku je těžké odpovědět, ale pokusím se. Na jednu stranu jsme měli  velmi kvalitní předsezonní přípravu, ponechali jsme kostru týmu z minulé sezony a k té jsme přidali zkušené zahraniční hráče. Proto není divu, že jsme nyní první. Na druhou stranu jsme měli v prvních zápasech štěstí, ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. Po výhrách nad Spartou a Slavií se hráči i trenér přesvědčili, že se může vyhrávat i nad takovými soupeři. Ukázalo se naše sebevědomí a velká zodpovědnost za každý zápas.

Nedaří se vám zápasy venku. Je to pokaždé stejné. V prvním poločase vedete o tři nebo čtyři góly, v druhém poločase vás soupeř dohoní a na konci zápasu panuje nervozita. Proč se tak děje?
    Na rozdíl od Sparty nebo Chrudimi nemáme v sestavě hráče takové úrovně, kteří můžou rozhodnout zápas svým přístupem už od počátku. Chybí nám koncentrace. Po prvních gólech se hráči spokojí s tím, že máme zápas vyhraný, chybí zodpovědnost až do konce. Zde stále postrádáme herní zkušenost a zkušenost hráčů.  Na druhou stranu však, když nás soupeř dohání, nacházíme rezervu a začínáme zase hrát, abychom zajistili výhru. Když se podíváme na góly, které dostáváme ve venkovních zápasech, ale i v domácích, tak 80% jich padne z rychlých protiútoků soupeře. Děláme chyby v přihrávkách, pak inkasujeme branku. Na to mám vysvětlení. Za prvé zkoušíme různé varianty a složení čtyřek, proto si hráči občas nerozumí a dělají chyby, nejsou dostatečně sehraní. Snad nebudeme ke konci sezóny dělat tolik chyb v obraně. Já našim hráčům a trenérovi věřím. Věřím ve vzájemnou důvěru mezi hráči, kde se jakékoliv nedorozumění vyřeší na místě a mezi námi. 

Ve všech zápasech s papírově slabšími soupeři, například s Ostravou nebo Českou Lípou, by měl váš tým jako lídr ligy dokázat náležitou kvalitu a to se neděje. Proč byl v posledních zápasech výsledek skromnější?
    Samozřejmě, všichni od nás čekají vysoké výhry, ale my vyhrajeme jen tak tak. Na jednu stranu, jak jsem již řekl, proti lídrovi tabulky se soupeři připravují velice kvalitně a cíleně s velkou odpovědností. Mají velkou motivaci stát se první týmem, který nás porazí. Na druhou stranu role lídra tabulky je velice zodpovědná a hráči tu velkou odpovědnost nesou různě. Zatím na tuto roli nejsme psychicky připravení. Dále nám také chybí, jak už jsem řekl, hráči takové úrovně a s takovými zkušenostmi, kteří umí rozhodnout tyto těžké zápasy a svým přístupem pomoci k výhře. 

Jaký zápas byl podle vás nejtěžším v dosud odehrané sezóně?
    Začnu tím, že od samého počátku sezóny nás trápila řada zranění hráčů a fakticky jsme nenastoupili v plné sestavě ani v jednom zápase. Proto to byla těžká práce pro trenéra. Ale abych odpověděl na otázku, tak nejtěžším zápasem bylo utkání na Slavii. Chyběli nám tři hráči základní sestavy a  Claudinho  a Baran nastoupili jen díky injekcím proti bolesti. Díky přístupu všech hráčů a sportovnímu štěstí jsme nakonec zvítězili, ale bylo to těžké.

Řekněte nám něco o posledních změnách v sestavě a nových posilách.
    Jak jsme informovali na našich stránkách, nepodepsali jsme kontrakt s Carlosem. Po konzultaci s trenérem jsme jej poslali ve zkušební době domů. Svým způsobem je perspektivní hráč a za 3-4 roky se stane dobrým hráčem, ale v současné době byl na úrovni našich mladých hráčů, bez další perspektivy. Naopak třeba Daniel Kasal po vyléčení zranění zapadl do týmu a společně s trenérem mu dáváme velkou budoucnost. Dále přišli dva Portugalci. Daniel a Teka. Daniel dokázal v posledních zápasech, že je silným hráčem, má herní disciplínu a  fyzickou formu.  Nyní s ním trenér počítá do druhé čtyřky, ukázal svůj velký potenciál. Co se týče Teky, je to nadaný hráč s velkou individuální kvalitou. Bohužel poslední měsíc moc netrénoval a to se odráží v jeho fyzické formě. Ale myslím si, že za 2-3 týdny bude v plné síle. Na to netrpělivě čekáme. 
Jedna další velká posila nás čeká začátkem ledna, kdy se k nám opětovně přidá náš kapitán David Černý. Má nyní zdravotní problémy, ale všichni věříme v jeho návrat a uzdravení. Neumíme si bez něj přestavit náš tým. Ačkoliv má nyní zdravotní problémy, chodí pravidelně na tréninky, jezdí na zápasy s týmem a plní svou roli silného kapitána.


14. 12. 2018 čeká Svarog zápas roku. Vyjíždíte k utkání do Chrudimi a zde se možná ukáže, kdo bude lídrem sezony 2018/2019, kdo bude první v tabulce. 
    No nejdříve musíme ještě porazit doma Bazooku. Také to nebude lehký zápas. Jedná se o velmi silný tým, který hraje silový a fyzicky náročný futsal. Až pak budeme myslet na Chrudim. Jako zajímavost uvádím, že přesně před čtyřmi lety, myslím, že 13.12., náš tým porazil ERA-PACK a stal se vítězem Poháru FAČR.  Jedná se o velmi silný zážitek a úspěch v naší historii a v mé futsalové kariéře. Jednalo se o jedinou nejvyšší trofej v naší historii. Tento zápas si pamatují Novotný a Jeronimo, kteří nyní hájí dres Svarogu. Snad nám tato vzpomínka pomůže v tomto těžkém utkání i letos.  Jednoznačně mohu říci, že favoritem je Chrudim, mají letos velmi silný tým. Budeme se snažit neprohrát, ale pokud vyhrajeme, bude jen rád. Je vcelku jedno, kdo skončí první v tabulce na konci roku 2018, ale bude důležité, na jakém místě ukončíme celou sezónu. Moc lidí nám nevěří, všichni předpokládají, že finále play-off budou hrát Chrudim a Sparta.  Je to ale sport a vše může být jinak. Jestli se ve finále objeví Svarog nebo Slavia, nebudu se divit. Aby se tak stalo, musíme tvrdě trénovat a jít za svým cílem. 

Díky za rozhovor! Ať se daří!

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

24/08/2019

Svarog dnes odlétá do Ruska

Mezinárodní turnaj v ruské Ťumeni je za dveřmi! Celý tým, včetně managementu, dnes večer odlétá z…

23/08/2019

První přípravné utkání Svarog zvládl

Ve čtvrtek večer dorazil do teplické sportovní haly německý tým VfL 05 Hohenstein-Ernstthal k…

23/08/2019

Svarog hledá sportovního manažera!

Futsalový klub Svarog shání do svých řad sportovního manažera. Hledáme mladého a cílevědomého…

Všechny články

Futsal za život Varta Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

24/08/2019

Pohárová soutěž má nový název a nové…

Zatímco v předchozích letech se druhá nejvýznamnější soutěž jmenovala podle aktuálního názvu Fotbalové asociace (dříve…

24/08/2019

Chrudim se v první přípravě střetla s…

fkerapack.cz | Ukrajinský tým Sokil Chmelnickij během svého přípravného turné (2x hrál s belgickým mistrem FP Halle…

24/08/2019

Legenda se vrací do Prahy: Sláma je ve…

Český futsal má několik legend, kterým budou následující generace jejich úspěchy závidět a obdivovat je ještě řadu let…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2019 Svarog Futsal Club