Svarog Futsal Club

Oficiální stránky klubu

Svarog Futsal Club

Účastník VARTA futsal ligy 2017/2018
Vícemistr 2009/2010, 2010/2011, 2013/2014
Vítěz Poháru FAČR 2013/2014

25.03.2017

Velký posezónní rozhovor s prezidentem klubu

Velký posezónní rozhovor s prezidentem klubu

Očekávaný rozhovor je tady! Jak celou sezónu viděl a prožíval prezident klubu Michail Žák se dočtete v následujícím rozovoru.

  • Skončila vaše první sezóna v Divizi A, můžete jí zhodnotit? Samozřejmě moc gratuluji k celkovému druhému místu. Dopadlo vše podle vašich představ?

Děkuji za blahopřání, jsem potěšen. Co se týká zhodnocení našeho vystoupení, mám na tuto sezónu dva pohledy.  Z jedné strany to byla naše první sezóna v historii klubu, jako debutanta v Divizi A, takže druhé místo lze považovat za úspěch. Z druhé strany jsme si dali za cílový úkol postoupit do druhé ligy, do které může postoupit pouze první tým v tabulce. Náš cíl tak nemůžeme považovat za splněný. Ve všech zápasech jsme dali nejvíce branek a dostali zároveň nejméně branek. Máme nejlepší skóre, ale bohužel to na první místo nestačilo.

  • Pojďme tedy podrobně rozebrat první sezónu klubu. Proč se vám nepodařilo získat první místo?

Je mnoho důvodů, proč nejsme první. Podle mého názoru je hlavní příčinou dosavadní nezkušenost našich hráčů s hrou na tak vysoké úrovni.  Musíme si všichni přiznat, že v našem týmu na takové úrovni dosud nehrál nikdo. V prohraných zápasech nám právě tato zkušenost chyběla. Nemohli jsme uspět jen futsalovou technikou a fyzičkou, potřebovali jsme zkušenost a taktiku, kterou zatím nemáme.

Druhý důvod vidím v zápasech venku, na půdě soupeře. Zde jsme museli počítat s tím, že soupeř bude chtít doma samozřejmě vyhrát, bude chtít využít domácího prostředí, svých fanoušků na tribuně a motivace. Měli jsme brát i větší ohled na vliv rozhodčích u takových zápasů, toto jsme celkově podcenili. I zde nám chyběla zkušenost a praxe.

Třetím důvodem byla i zranění během sezóny z řady zkušených hráčů jako jsou Konečný, Číhal a Beran. Další příčinu vidím i v tom, že se nám nedaří proměňovat šance a ukončovat naše akce vstřelenými góly. Několikrát v zápase se netrefíme do prázdné branky. Na druhou stranu, když se dostaneme do šance, máme spousty tyček a břevna. Chybí nám zakončení.

  • Jste spokojen s přístupem hráčů k tréninkům a zápasům? Můžete někoho pochválit či naopak být s někým nespokojen?

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Pochopte, že pro všechny hráče byla tato sezóna velkým skokem ve futsalové kariéře. Chtít od nich profesionální zodpovědnost k tréninkům a zápasům není v této etapě možné ani spravedlivé. Rosteme s úrovní, krok za krokem. Tuto sezónu považuji jako odrazový můstek k vrcholovému futsalu. Chtěl bych, aby si hráči uvědomili, že oni jsou právě ta naše budoucnost, že oni jsou právě členy týmu, klubu. Jsme jedna velká futsalová rodina. Nejen v životě, ale i ve futsale není nic lehké a společně si musíme naplnit naše cíle a plány. Mám dobrý pocit z toho, že toto si naši hráči již uvědomují. Co se týče vyzdvihnutí konkrétních hráčů v dobrém či špatném světle, k tomu bych uvedl, že toto ani nechci nějak konkrétně hodnotit. Podle mě dali všichni do této sezóny vše podle svých možností a snažili se. Navzájem jsme se poznávali, já je i oni mě.  Mým a naším cílem je to, aby hráči byli hrdí na svůj klub a klub na hráče, a to se nám daří.

  • Jaká je nyní struktura klubu Svarog?

Zde se vlastně nic nezměnilo.  Krom mé osoby prezidenta je součástí klubu i moje žena Natálka, která vystupuje jako viceprezidentka klubu. Dále Radek Turišin – organizační ředitel, který zde působí již 10 let a je to moje pravá ruka.  Tomáš Šebl – sportovní ředitel.  Jemu chci velmi poděkovat za práci, kterou odvádí uvnitř týmu. Takového člověka jsem dlouho hledal a jsem rád, že jsem jej našel.  Aibek Mukanov – hlavní trenér.  Rovněž na této pozici to pro něj byla debutující sezóna, ale svého úkolu se zhostil dobře, i když mu bylo taky někdy těžko. Zatím získává zkušenosti. Trénovat bude i v další sezóně.  Alexandr Rudzko – asistent trenéra. Aleksandr Sigilin – trenér brankařů.  Evžen Mikovec – lékař a masér. Martina – tiskový mluvčí, stará se o naše webové stránky. A mohu jí pochválit za velice profesionální přístup k vedení stránek. Dále mohu prozradit ještě jednu novinku. Uzavřeli jsme dohodu s klubem Bouráci Teplice, zastoupeným panem Kordíkem. Tento klub se spojí s tím naším a bude jeho součástí. Díky tomu bude existovat B a C tým. Je to velmi pozitivní krok pro náš klub. V týmu Bouráků je mnoho mladých a talentovaných hráčů, kteří se mohou postupně dostat do prvního týmu. Za tento krok musím panu Kordíkovi poděkovat. Nemůžeme zapomenout ani na náš ženský tým, který je také součástí naší lodě Svarog. Ačkoliv má problémy s účastí v divizní soutěži, stále patří do naší rodiny.

  • Nemáte nostalgické vzpomínky na minulé sezóny v první lize? Přeci jen úroveň první ligy a divize je různá.

Nebudete mi věřit, ale několik zápasů, které jsem tak emotivně a napjatě prožíval, bylo srovnatelných s mými emocemi a napjetím v první lize. Takže stres mi nechybí. V divizní soutěži se právě více vyskytují emoce a napětí, protože se nehraje tak takticky a strategicky jak v první lize, takže hráči zápasy prožívají velmi emotivně. Co se týče úrovně naší hry, pevně věřím, že se nám podaří do Teplic vrátit futsal na té nejvyšší úrovni.

  • Vaše domácí zápasy se v této sezóně odehrávali v nepravidelných časech nevýhodných pro diváky. Proč jste nehráli jako dříve v pátek od 20.00 hod?

Bohužel, v Teplicích je jen jedna sportovní hala a náš klub pro ní není prioritou. Žádali jsme vedení haly o možnost hrát naše zápasy v pátek večer, jak tomu bylo v minulosti, ale bohužel tento čas má dlouhodobě rezervována florbalová škola. Proto jsme hráli v časech, které byly pro naše fanoušky nepříznivé. Nyní jsme se však již kontaktovali s vedením haly s požadavkem, aby od nové sezóny byla možnost hrát domácí zápasy v pátek večer. Budeme doufat, že nám vyjdou vstříc a umožní nám v tento čas hrát. Snad hala upřednostní prioritně vyšší soutěž. Pevně doufáme, že postoupíme i do druhé ligy a fandy přivítáme v pátečních termínech.

  • Tradiční dotaz, co je nového ve vaší rodině?

Děkuji za otázku. U mě v rodině je vše v pořádku. Nejdůlěžitejší událostí je to, že jsem získal občanství České republiky. Toto je velmi důležitá událost v mém osobním životě. Nyní platí země česká - domov můj. Nejsou to již jen slova z hymny, ale realita. Moje žena Natálka – věrný přítel a pomocník v rámci klubu. Všechny rozhodnutí děláme spolu. Starší syn Saša je jedním z hlavních hráčů týmu, což je samozřejmostí. Je v klubu již devět let, má zkušenosti a trénoval pod různými trenéry. Líbí se mi jeho přístup k tréninkům a jeho cíle ve futsale. Mladšímu synovi Míšovi je už šest let, chodí na zápasy Svarogu a prožívá je. Především, když vidí na hrací ploše bratra a má radost, když dá branku. Dcera Ksenka žije v Praze, u ní je vše také v pořádku. Tak to je ta naše futsalová rodina.

  • Všechny fanoušky zajímá, co čeká Svarog v následující sezóně. V jaké soutěži bude hrát, jestli budou v týmu zahraniční hráči. Bude letní turnaj Svarog Open Cup 2017?

Budeme doufat, že v následující sezóně budeme hrát druhou ligu. Bohužel, na nás to již nezávisí. Aby se naše přání splnilo, to záleží na souznění hvězd. O podrobnostech nechci spekulovat. Závisí to na dalších týmech soutěže, které potvrdí účast v druhé lize. Situace je v tomto směru složitá, některé týmy sestupují, některé postupují, ale do podání přihlášek není jisté, že se tak stane. V tomto případě bychom přišli na řadu my.  V tomto směru jsme podali žádost na Fotbalovou asociaci, že máme zájem o účast ve druhé lize. Budeme čekat.  Myslím si, že úrovni hry máme na druhou ligu, ale pokud se tak nestane, budeme hrát opětovně divizní soutěž. Svět se nezboří. Máme prostě své plány a cíle, nikam nepospícháme a postupně si naše plány a cíle splníme.

Co se týká turnaje Svarog Open Cup, uskuteční se jednoznačně koncem srpna 2017. Doufám, že v tomto roce bude vysoká úroveň.  Z naší strany se zúčastní Svarog A i Svarog B, budeme zvát týmy z první i druhé ligy a zahraniční kluby.

Co se týká složení týmu, nemáme důvod nic měnit. Sestava z 90 % zůstává shodná. Máme v týmu dobrou a přátelskou atmosféru, dobrý kolektiv. Všichni jsou místní, jsou kamarádi jak uvnitř týmu, tak i v soukromí. Důležité je i to, že věkový průměr je 23 let. Jsme mladý tým a domnívám se a plánuji, že v rámci našeho rozvoje na dalších pět let, budeme využívat těchto našich hráčů, kteří postupně herně dospívají a získávají zkušenosti. Po několika sezonách budeme silný tým. V to pevně doufám.

Ohledně zahraničních hráčů, v této sezóně zde působil Volodomyr Iemelianov, ukrajinský legionář se kterým počítáme i v další sezóně. Musím mu poděkovat za přínos do celkové hry i do atmosféry v týmu. Hrál naplno v každém utkání, byl vzorem po všech stránkách pro ostatní. Možná s ním bude působit i další ukrajinský hráč, ale zatím to nebylo potřeba. Myslím si, že je dobré mít jednoho, dva takové hráče, kteří předávají ostatním hráčům zkušenosti a jsou vzory. Má to dobrý vliv na celý tým.

 

  • Sledujete první ligu? Jaké jsou vaše prognózy k vítězství v této lize?

Samozřejmě sleduji.  V tomto roce je první liga velice vyrovnaná, což přidává na celkové úrovni ligy. Jako vždy se domnívám, že titul získá ERA PACK Chrudim, která v této soutěži nemá soupeře. Druhé místo bude patřit Benagu, třetí Spartě. Co se týká sestupujících týmů, je mí líto, pokud sestoupí Tango Hodonín. Je to zajímavý tým. Je až zarážející, že se propadli do sestupující zóny.

Ohledně celkového hodnocení první ligy, domnívám se, že je čas na nějakou změnu. Český futsal prožívá svou recesi, podle mě se nehýbe vpřed. Stagnuje. Domnívám se, že vedení českého futsalu musí najít cestu z této stagnace. Myslím si, že celý futsalový svaz v čele s panem Mestekem, hledá tuto cestu a domnívám se, že najde. Pan Mestek je dlouholetý zkušený futsalový odborník i na mezinárodním poli a najde cestu, jak postupně český futsal povýšit na mezinárodní úroveň. My všichni fandové futsalu si přejeme, aby se český futsal posouval dál a dál.

Tímto bych zároveň chtěl podpořit a popřát mnoho úspěchů Tomášovi Neumannovi, hlavnímu trenérovi české reprezentace, a i všem reprezentantům při kvalifikaci na Mistrovství Evropy v Kazachstánu, které se bude konat začátkem dubna.  Domnívám se, že pod vedením Tomáše Neumanna si cestu na ME najdou.

  • Přejeme Vám i Vašemu klubu mnoho úspěchů v následující sezóně. Snad se dočkáme toho, že se Svarog v brzké době dostane mezi elitu českého futsalu.

Děkuji velice. Svarog se do elity vrátí. Nespěchejte na nás, dejte nám čas. S takovým týmem nemám právo to nezvládnout. Jsme na správné cestě, jak říkáme: „slunce je na naší straně“, tak praví heslo v logotypu našeho klubu. 

Moc děkujeme za vyčerpávající rozhovor!

 

Zpět na výpis článků

Diskuze k článku

AKTUÁLNÍ ČLÁNKY

14/06/2018

Zúčastněte se tradičního turnaje Svarog…

V srpnu bude klub Svarog FC opět pořádat tradiční turnaj Svarog Open Cup. Svou účast již potvrdil…

14/06/2018

Svarog už zná program přípravy

Na tým čeká perné léto plné téninků a přípravných utkání. Program přípravy začíná 30.7.…

25/05/2018

Svarog má oficiálně nového generálního…

Po sezóně bez generálního partnera je konečně hledání u konce. Prezident klubu Michail Žák podepsal…

Všechny články

Futsal za život Varta Futsal Liga

ZE SVĚTA SPORTU

25/06/2018

Reprezentace s Chorvatskem vedla,…

Pořadatelé na ostrově Rab pozměnili program futsalových utkání a český tým tak až dnes ráno věděl, že se dvakrát…

25/06/2018

Parádní obrat žen zhatil v posledních…

České futsalistky se utkaly v sobotu v Myjavě proti Slovensku. Přípravný zápas skončil remízou 5:5.

25/06/2018

Reprezentaci čekají utkání se San…

Česká reprezentace je v těchto chvílích na cestě do Chorvatska, kde na ostrově Rab odehraje dvě přípravná utkání.…

PARTNEŘI a kamarádi KLUBU

Vytvořeno službou Sklub.cz

Copyright © 2018 Svarog Futsal Club

x